Kapat

Türkiye’nin en zengin insanları

Son Kadın
En'ler Türkiye’nin en zengin insanları

Zenginli size pek çok şey kazandırabilir. Bu zenginlikler bazen daha fazlasını istemenize bazen ise azıyla yetinmeniz gerektiğine inandırır. Ancak her konuda olduğu gibi zenginlikte de herkesten daha iyi olan insanlar vardır. Bizde bu gün size Türkiye’nin en zengin 5 insanını sıraladık buyurun beraber bakalım.

 

5 ERMAN ILICAK – 2.3 Milyar Dolar

 

 

Türkiye zenginleri arasında 2.3 milyar dolar ile 5. sırada yerini alan Erman Ilıcak Rönesans şirketinin sahibidir. Kariyerinin başlamasına Enka Holdingin başkanı Şarık Tara’nın kendi şirketinde işe alması neden olmuştur. Enka şirket öncülüğünde çalışmaya başlayan Ilıcak gittiği yerlerde içinde bulunduğu çalışma sistemini iyice anlamış ve 30 bin dolar sermayeyle Rönesans adındaki şirketini kurmuştur. En başlarda en küçük işleri bile kabul eden Ilıcak yavaş yavaş şirketini büyütmeye başladı ve kısa zaman içinde Türkiye zenginleri arasına girmeyi başardı.

 

4 ŞARIK TARA – 2.4 Milyar Dolar

 

 

Şarık tara Enka şirketler grubunun fahri başkanıdır. Aynı zamanda inşaat yüksek mühendisidir.  Şarık Tara kız kardeşinin kocası Sadi Gülçelik ile enişte ve kayın birader kelimelerini birleşimi anlamına gelen Enka kolektif şirketini kurmuşlardır. Ardından bu şirketin adını Enka Holding A.Ş ile değiştirmişlerdir. Sadi Gülçelik bir uçak kazasında hayatını kaybedince Şarık Tara bu şirketi kendisi yönetmeye başlamıştır. Kendi işinde bu kadar gelişmesini ise şöyle özetliyor; biz her zaman işimizi saygı ve sevgi arkadaşlık ilişkileri daha kuvvetliydi bu yüzden büyüdük diye ekliyor. Şuan Şarık tara 2.4 milyar dolar ile Türkiye zenginleri arasında 4. sırada yer alıyor.

 

3 SEMAHAT ARSEL – 2.4 Milyar Dolar

 

 

Vehbi Koç’un kızı olan Semahat Arsel Koç Holdingin yönetim kurulu  başkanıdır. Türkiye zenginleri arasında ise 2.4 milyar dolarlık servetle 3. sırada yer alıyor. Semahat Arsel bu mirasının çoğunu yardım kuruluşları için harcamaktadır. Vergi konusunda rekortmen olan Semehat Arsel aynı zamanda Koç üniversitesi hemşirelik bölümünün de sahibidir. Babası Vehbi Koç Türkiye içinde ilk holdingi kurmuştur. Birinci dünya savaşından önce küçük bir bakkal açan Vehebi Koç, Cumhuriyetin ilanından sonra büyümeye başlamış ve Vehbi koç işlerini inşaat üzerine genişletmeye başlamıştı. En başlarda babasının üzerinde olan bu dükkanı daha sonralarında kendi üzerine almış ve İstanbul’a gelince işleri dahada büyütüp Koç Holdingi kurmuştur.

 

2 HÜSNÜ ÖZYEĞİN – 3 Milyar Dolar

 

Hüsnü Özyeğin Fiba Holding A.Ş şirketinin kurucusudur. İstanbul Robert  kolejinde okurken arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet ona bir teklifte bulunmuş ve ilk görevi olarak Pamuk bank genel müdürü olmuştur. Ardından arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet’in yanından ayrılarak Finans bank adındaki kendi bankasını kurdu ve Moskova’ya Finans bank şubesini açtı ilerleyen zamanlarda Amerika da çok ünlü bir bankaya bu şubeleri sattı. Daha sonrasında çok daha karlı işler yaparak Türkiye zenginleri arasına girmeyi başardı şuanda 3 milyar dolarlık bir servete sahip olan Hüsnü Özyeğin ‘in kendi adına bir üniversitesi vardır ayrıca kendisi bir zamanlar turizm sektörüne de girmiştir.

 

1 MURAT ÜLKER – 4.4 Milyar Dolar

 

Türkiye’nin en zengin adamı olarak bilinen Murat Ülker Yıldız holdingin sahibidir. Serveti ise 4.4 milyar dolar olarak biliniyor. Ülker markasının kurucusu olan Murat Ülker Şok marketler zincirini de satın almıştır. Ardından tamamen içerik olarak değiştirip halka sunmuştur. Ablası Ahsen Özokur ile iki büyük ortaktırlar ve ayrı olarak şirketlere sahiptirler Murat Ülker’in şirketinin adı Üs, ablasının ki ise Köklerdir. Her ikisi kendi açtıkları bu aile şirketleri tarafından Yıldız holdinge ortaktırlar.

 

“Türkiye’nin en zengin insanları” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam