Kapat

Türkiye’nin en yaşlı ağaçları

Son Kadın
En'ler Türkiye’nin en yaşlı ağaçları

Ağaçlar aslında bir kitap gibidirler eğer onların dilinden anlarsanız size birçok şey öğretebilirler. Bunun yanı sıra bir devre bir yıla veya bir ömre siz farkında olmadan şahitlik ederler. Yaşları ilerleyen ağaçları ayakta tutmak zor olsa da canlı bir tarihi barındırmak bir o kadar güzel. Bugün sizinle Türkiye’nin en yaşlı 5 ağacından bahsedeceğiz buyurun beraber bakalım.

 

1 MAMATLAR MEŞE AĞACI

 

 

1000 yıldır ayakta duran bu ağaç Kastamonu  ilinde bulunuyor mamatlar yaylasında olan bu ağacın adı ise burada geliyor. 3.09 metre ve türleri arasında en yaşlı olanı ve bu ağacın bu kadar uzun süredir burada bulunduğunu bilmeyen insanlar ağacın kalınca bir dalında arı kovanı olması nedeni ile kesilmiş ancak ağaç her şeye rağmen canlı bir şekilde durmaya devam ediyor.

2 ZİNCİRLİ SERVİ

 

 

İstanbul ´ da bulunan 1400 yaşında olan bu ağaç çok önceden kalmış ve bir tarihe tanıklık etmiştir. Ağacın adının zincirli servi olmasının nedeni ise ağaç ekildikten bir kaç yıl sonra yeşermiş ve ardından kurumuş bunun ardından kurumuş dallar çok kırılgan olduğu için ağacı kesmek yerine ona bir zincir ile destek vermişler bu yüzden adı zincirli servi ´ dir ancak şimdilerde bu zincir yok çünkü zamanla ağacın tartamayacağı bir hal alması nedeniyle sökmüşler. Ağaç şuan yaşamasa da desteklerle ayakta tutuluyor.

 

3 AMBAR KATRAN

 

 

Bir sedir ağacı olan Ambar Katran 2326 yaşında. Antalya  k´ da  bulunan bu ağaç adını halkın söylevinden alıyor. 25 metre boy, 262 santimetre çap, 8 metre 23 santimlik bir genişliğe sahip aynı zamanda dünyanın en büyük sedir ağacı olarak da biliniyor. Ağacın bulunduğu bölge nedeni ile koruma altında olduğu biliniyor.

 

4 İNKAYA ÇINARI

 

 

 

Bursa ´ da bulunan İnkaya Çınarı adını bulunduğu İnkaya köyünden alıyor. 600 yaşında olan bu çınar Osmanlı tarihine canlı olarak şahitlik etmiştir. 3 çap, 35 metre yükseklik, 13 ana kol, 9.2 metrelik çevresi ile Türkiye ´ nin en yaşlı ve en ilgi gören ağaçlarından biri. Her bir yerden ziyaretçi akınına uğrayan çınarı özel kılan şey ise yayılan bir rivayet denilene göre bu ağacı 14 kulaçta tamamlayan insanların dilekleri kabul oluyormuş. Tabi bu bir batıl inanç.

 

5 PORSUK AĞACI

 

 

Zonguldak da bulunan bu porsuk ağacı aslında pek fazla bilinmiyor. Ancak bu ağaç 4112 yaşında bu devasa yaşa sahip olan ağaç uzunca bir tarih görmesine rağmen hayla genç bir ağaç gibi sağlam ve gösterişli duruyor ve bu ağacın daha 8000 yıl daha yaşayabileceğini düşünüyorlar. Ağaç sıkı bir koruma altında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam