Kapat

Topuklu ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Son Kadın
Moda Topuklu ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ayakkabılar kadın denilince akla gelen ilk unsurlar arasında yer alıyor. Her renkte ve çeşitte bulunmalarının yanı sıra çokta şık gösteriyor. Ancak her şeyde olduğu gibi ayakkabılarda da acı verici bir olay bulunuyor. Sürekli olarak ayaklarımız kavisli olarak durunca inanılmaz derecede ağrıtıp acı veriyor. Bugün sizlerle son derece güzel dururken bir o kadar acı verici olan topuklu ayakkabıları alırken dikkat edilmesi gereken konuları inceleyeceğiz. Buyurun beraber bakalım.

 

! YAPILDIĞI MALZEME

Ayakkabıların yapıldıkları malzemeler çok önemli. Uzun zaman boyunca ayağınızla birebir temas ettiği için eğer içinde sağlığa zararlı bir madde varsa bu size ilerde çok büyük sorunlar yaratabilir. Bu aşamada merdiven aldı deriler yada test edilmemiş kumaşlardan uzak durmanız gerekiyor. Bir ayakkabıya servet ödeyin demiyoruz tabi ki ancak kalitesine dikkat edin.

 

! TOPUK BOYU

Yürüdüğünüz anda eğer dengenizi kaybetmenize ve tökezleyip düşmenize neden oluyorsa ne kadar güzel durursa dursun o ayakkabıyı giymek tehlikeli olacaktır. Ayakkabıların topukları en fazla 3-4 milim olmalı bundan fazlası sağlık ve güvenlik açısından tavsiye edilmiyor.

 

! TABANLARI

Tabanlarının kalın olmasına dikkat edin. Ayakkabı alırken genelde nasıl göründükleri ve fiyatlarına bakarız ancak rahatlık konusu da bir o kadar önemli. Uzun saatler boyunca ayakta kalıp yoruluyoruz eğer  topuklu ayakkabınız rahat değilse bu yorgunluk işkenceye dönüyor. Muhtemelen saatlerce ayakta kaldıktan sonra ayaklarınızın altı acımaya ve yanmaya başlar. Bunun nedeni ise giydiğiniz topuklu ayakkabının tabanı ince olduğu içindir.

 

! YUMUŞAK OLMALARI

Ayakkabının sert olmamasına dikkat edin. Rugan olarak bildiğimiz sert ve parlak ayakkabılar oldukça göz alıyor. Ancak arkalarında saklanan küçük bir tehlike bulunuyor bütün rugan ayakkabılar için geçerli olmasa da yapısı olarak sert ve sıkı olan bu ayakkabılar ayaklarınızın hareketini engeller size eklem ağrıları yapar. Bu durumu engellemek için kaliteli ve merdiven altı olmayan ayakkabıları tercih edin.

 

! AYAKLARINIZIN HAVA ALMASI

Ayakkabılar genellikle kapalı oluyorlar. Ancak hem ayaklarınızın kokmaması hemde rahatsızlık oluşturmaması için açık ayakkabıları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Bir çok bu şekilde model  bulunuyor bunların arasından kendinize uygun olanı ve rahat edeceğiniz ayakkabıları tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam