Kapat

Tesadüfen ortaya çıkan buluşlar

Son Kadın
Bilim Tesadüfen ortaya çıkan buluşlar

Buluşlar, icatlar her ikisi de hayatımızı kolaylaştırmak için atılmış önemli adımlar olarak biliniyor. Günden güne sayıları artarken işlevleri de bir o kadar çoğalıyor. Teknoloji devrinde yaşıyoruz diye kelimeleri bir çok kişiden mutlaka duymuşsunuzdur size bu yazımızda çok uzun zamanlar önce tesadüfi keşfedilmiş yazıları paylaşacağız. Buyurun beraber bakalım.

 

! RÖNTGEN

 

1895’te Alman fizikçi Wilhelm Röntgen katot ışınlarıyla deneyler yaparken karşı duvardaki floresan panonun ışıdığını fark etti. Halbuki pano ile ışın yayıcı arasında kalın bir örtü vardı. Buradan yola çıkarak röntgen filmini keşfetti. İlk elde ettiği görüntülerden birisi ise eşinin yüzüklü eli oldu.


! RADYOAKTİVİTE

 

 

1896’da Henri Becquerel Röntgen’in bir önceki yıl keşfettiği x-ışınlarını doğal olarak çıkarabilecek maddeler üzerine çalışıyordu. Uranyum tozlarını güneşe tutacaktı. Güneşin enerjisini emen uranyumun fotoğraf filmi üzerinde iz bırakacağını umuyordu. Ama hava kapalı olduğu için deneyini birkaç gün erteledi. Tozların sarılı olduğu filmleri karanlık bir yere koydu. Deneyi yapacakken uranyumun hiç de bir başka enerji kaynağına ihtiyaç duymadan ışıma yaptığını fark etti. Becquerel radyoaktiviteyi keşfetmişti.


! PENİSİLİN

 

 

28 Eylül 1928’de tatilden dönen Alexender Fleming deney kaplarından birinde mavi yeşil küf oluştuğunu gördü. Kaptaki bakteriler küfün çevresinde üre yememişti. Fleming o küften yola çıkarak ilk antibiyotik olan penisilinin geliştirilmesini sağladı.


! TEFLON

 

 

1938’de Roy Plunkett buzdolabı gazları üzerine çalışıyordu. Önceki akşam metal kaplara koyup soğuttuğu TFE adlı gazı kullanacaktı. Ne var ki kabın ağzını açınca hiç gaz çıkmadığını gördü. Kabı ters çevirdiğinde içinden , mumsu bir toz döküldü. Yapılan araştırmalarda bu maddenin hem yapışmama özelliği olduğu hem de ısıya çok dayanıklı olduğu ortaya çıktı. Ve 1950 ´li yıllarda teflon tavalar mutfaklardaki yerini almaya başladı.


! MİKRODALGA FIRIN

 

 

1945’te radar geliştirmeye çalışan mühendis Percy Spencer bir gün mikrodalga yayan magnetron adlı aygıtın yanında test yaparken cebindeki çikolatanın eridiğini fark etti. Hemen başka yiyecekleri de aynı yere koyarak deneyler yaptı. Şaşırtıcı keşfi 1947’de lokantalarda yerlerini alan ilk mikrodalga fırınlara yol açtı.


! KALP PİLİ

 

 

1956’da Amerikalı mühendis Wilson Greatbatch düzensiz kalp atışlarını kaydeden bir aygıt üzerine çalışırken yanlış bir direnç kullanınca aygıtın kalp atımı ritminde elektrik sinyalleri ürettiğini gördü. Bunun düzensiz atımlı kalplerin düzenli atmasını sağlayabileceğini düşünerek 1960’ta kalp pilini geliştirdi.

“Tesadüfen ortaya çıkan buluşlar” üzerine 1 yorum

  1. furkan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam