Kapat

Şairler ve en bilindik şiirleri

Son Kadın
Bilim Şairler ve en bilindik şiirleri

Şiir okumak o şiiri yazan insanı merak etmek her insanı cezbetmez. Ama bazı insanlar şiirlerle o kadar ilgilenir ki o şiirleri yazan insanları o kadar merak eder ki bir anda kendini bu koca dünyanın dayanılmaz güzel karmaşasının duygu sellerinin içinde bulur. Şiir yazmak o duyguları okuyanlara hissettirmek çok zordur elbette bizde bunu hakkıyla yerine getirmiş birçok şairimizden birkaçının şiirlerini sizinle paylaşmak istedik.

 

NAZIM HİKMET RAN

 

20 Kasım 1901 yılında Selanik’te doğmuştur. 1930 yılında çıkan tutuklama emirleri onu da etkilemiş Bursa’da 5 yıl hapis yatmıştır 1935 yılında ceza evinden çıktıktan sonra adını tırnaklarıyla saatinin kayışına kazıdığı büyük aşkı Piraye’yle evlenmiştir. 1938 yılında şiirleri sebebiyle 28 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve 1950 yılında çıkan afla cezasının üçte biri affedilmiştir. Ceza evindeki son iki yılında onu sık sık ziyarete gelen dayısının kızı Münevver Andaç’ a aşık olmuş ve hapisten çıktıktan sonra Piraye’ den boşanıp onunla evlenmiştir. Hapisten çıktıktan sonra öldürüleceğini düşünen Nazım Hikmet Ran Moskova’ya kaçmış ve bunun üzerine 25 Temmuz 1951 yılında Bakanlar Kurulunun kararıyla Türk vatandaşlığından çıkarılmıştır. 1955 yılında Vera’yla tanışan Nazım Hikmet Ran 1960 yılında son aşkıyla evlenmiştir. 3 Haziran 1963 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. 3 Ocak 2009’da resmi gazetede yayınlanan kararla tekrar Türk vatandaşlığına kabul edilmiştir.

            KOCA GÖZLÜ DEV,MİNNACIK KADIN VE HANIMELLERİ

O mavi gözlü bir devdi

Minnacık bir kadın sevdi

Mini minnacıktı kadın

Rahata açıktı kadın

Yoruldu devin büyük yolunda

Ve elveda deyip mavi gözlü deve

Girdi zengin bir cücenin kolunda

Bahçesinde ebruli hanımeli açan eve

 

TURGUT UYAR

4 Ağustos 1927 yılında Ankara’da doğmuştur. Öğrencilik yıllarında ailesinin zoruyla yaptığı evlilikten Bekir Tunga, Semiramis ve Şeyda adında üç çocuğu olmuştur. Evliliğini bitiren Turgut Uyar büyük aşkı Tomris Uyarla tanışmış ve 1969 yılında evlenmişlerdir. Bu evlilikten Halil Uyar adında bir erkek çpocuğu olmuştur. 22 Ağustos 1985 yılında hayata gözlerini yummuştur.

 GÖĞE BAKMA DURAĞI

İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım

Şu kaçamak ışıklardan şu şeker kamışlarından

Bebe dişlerinden güneşlerden yaban otlarından

Durmadan harcadığım şu gözlerimi al kurtar

Şu aranıp duran korkak ellerimi tut

Bu evleri atla bu evleri de bunları da

Göğe bakalım

 

CEMAL SÜREYA

1931 yılında Erzincan’da doğmuştur. 1937 ve 1938 yılında Dersim aşiretleri ve Türk Hükümeti arasında ki anlaşmazlıktan çıkan isyan sebebiyle ailesiyle zorunlu göçle sürgün edilmişlerdir. 1953 ‘ de ortaokul aşkı Seniha Hanım ile evlenmiştir. Evliliğinde sıkıntılar yaşayan şair evliliğini bitirmiştir.Daha sonra 1967 yılında Zuhal Tekkanat ile ardından da 1975 yılında Güngör Demiray’la evlenen şair üç evliliğinde de aradığı mutluluğu bulamamıştır. Son olarak Birsen Sağnak ile evlenmiştir. 9 Ocak 1990 yılında hayata gözlerini yummuştur.

  SEVGİLİM BİR GÜNÜN

Ben seni düşünüyorum seni

Hani tıpkı o ilk günlerdeki gibi

Kalbim diyorum kalbim

Daha dün tezgahtan çıkmış bir su sayacı gibi

Aşkı anılar besliyor düşler kadar

Bu yüzden diyorum ki aşk eskidikçe aşktır

Sevgi eskidikçe sevgi

 

ÖZDEMİR ASAF

11 Haziran 1923 yılında Ankara’da doğmuştur. Lavina şiirini yazdığı platonik aşkı Mevhibe Meziyet Beyat ona hiçbir zaman karşılık vermemiştir. Şairin ilk eşi Sabahat Hanımdır birbirlerini çok sevmelerine rağmen boşanma kararı almıştır. 1962 yılında ilk kadın fotoğrafçı Yıldız Moran’ la evlenmiştir. 28 Ocak 1981 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Sana gitme demeyeceğim

Ama gitme lavina

Adını gizleyeceğim

Sende bilme lavina

 

CAHİT SITKI TARANCI

4 Ekim 1910′ da Diyarbakır’da doğmuştur. 1939′ da Paris’e gitmiş ve Paris radyosunda Türkçe yayınlar sipikerliği yapmıştır. 2. Dünya savaşını başlaması sebebiyle yurda dönmüştür. Yaşlanmaktan ve ölmekten korkan şair bu korkusunu 35 yaş şiiriyle anlatmıştır şiirinde yaş 35 yolun yarısı demiş ama 12 Ekim 1956′ da 46 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

35 YAŞ

Yaş 35 yolun yarısı eder

Dante gibi ortasındayız ömrün

Delikanlı çağımızdaki cevher

Yalvarmak yakarmak nafile bugün

Gözünün yaşına bakmadan gider

Şakaklarıma kar mı yağdı

Benim mi Allah’ım bu çizgili yüz

Ya gözler altındaki mor halkalar

Neden böyle düşman görünürsünüz

Yıllar yılı dost bildiğim aynalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam