Kapat

Ormanda dokunmamanız gereken bitkiler

Son Kadın
Bilim Ormanda dokunmamanız gereken bitkiler

Orman çok huzurlu ve sakin bir yer olsa da bulunduğumuz her yer gibi belirli tehlikeleri yok değil. Genel olarak ormanda en tehlikeli şeyler hayvanlar olarak bilinir ancak durum öyle değildir. Elbette ki hayvanlarda oldukça tehlikelidir ancak hayvanı gördüğünüz için ona göre davranır ve kendinizi korumaya alırsınız. Fakat ormanda bitkiler daha tehlikelidir çünkü hepsi birbirine benzer ve yürürken bir çoğuna temas ederseniz zararsız olduğunu düşündüğünüz bir bitki sizin için çok kötü sonuçlar doğurabilir. Bugün sizlerle bu duruma karşı önlem almanız için ormanda dokunmamanız gereken bitkileri paylaşacağız buyurun bakalım.

 

KATİL GÖZLÜ BİTKİ

Adını duyduğunuzda bile ürküten bu bitki yeşil kocaman yapraklar arasında gizlenir. Sert kırmızı olan dalları ve bir göz gibi duran tohumları ile zararsız görünebilir. Ancak adı gibi katil bir bitkidir nedeni ise bitkinin son derece zehirli bir bitki olmasıdır genel olarak Doğu ve Kuzey Amerika kısmında görülen bu bitkiler ölüme sebep olabilirler. Bitkinin çok fazla toksinleri olması onu hızlı bir şekilde bir insanı öldürebilecek güce sahip ediyor. En zehirli olan kısmı ise meyvesi geçtiğimiz yıllarda oldukça tatlı olan bu meyveleri birkaç çocuk tarafından yenilince ölümlerine neden oldu.

 

KARGABÜKEN

Kargabüken bitkisi genel olarak Hindistan ve Güneydoğu Asya ‘ da yetişir. Bir diğer adları ile kargagözü, baykuşgözü, kusmacevizi olarak da bilinir. Bu bitki size genel olarak bakınca bir cevizi yada olgunlaşmamış bir armudu anımsatabilir fakat oldukça zehirli bir meyvedir. İçinde bulunan küçük tohumları strikinin ve brusin adında iki zehirli madde içermekte ve bu meyvenin sadece tek bir tohumu bile yetişkin bir insanı öldürmeye yeterlidir.

 

SU BALDIRANI

Su baldıranı bitkisi genelde çayırlarda gördüğünüz o tomurcuklu bitki değil sadece çok benziyorlar bu yüzden endişe etmeyin her yerde görmüş olduğunuz o bitki zararlı değil. Bu bitki ise genel olarak Kuzey yarım kürenin ılıman bölgelerinde bulunuyor ve oldukça zehirli bir bitki hatta Amerika ‘ nın en zehirli bitkisi olarak kabul ediliyor. Bu bitkiyi zehirli kılan şey ise içerisinde bulunan sikutoksin isimli bir toksin bu toksin bitkinin tamamında bulurken ayrıca anı nöbetlere, dehşetli karın ağrılarına ve kusmalara neden olur bu belirtiler ile sizi bir kaç saatte  öldürebilecek bir güce sahip.

 

KURTBOĞAN

Bu bitkiyi ilk olarak gördüğünüzde ne kadar güzel bir çiçek olduğunu düşünebilir ve hatta sahip olmak isteyebilirsiniz fakat bu güzel çiçek tam bir ölüm makinesi diyebiliriz. Bu bitki genel olarak Kuzey yarım kürenin dağlık kısımlarında bulunur içerisinde Psödo adında bir zehir bulunur ve bu zehrin yüksek dozu vücuda girerse mide yanması ile başlayan belirtiler sonucu öldürücü bir etki yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam