Kapat

Nesli tükenmiş hayvanlar

Son Kadın
Bilim Nesli tükenmiş hayvanlar

Hayvanların bizim için değeri her ne kadar farkında olmasak da oldukça fazla. Bize zararlarının yanı sıra faydaları da saymakla bitmiyor. Her gün belki yeni bir hayvan türü öğrenirken yeni bir tanesini de tamamen kaybediyoruz. Günümüzde birçok hayvanın nesli neredeyse tükenmek üzere soylarını devam ettirmek için çok çabalansa da her zaman olumlu sonuç alınamıyor. Bugün sizlerle nesli tükenen hayvanlardan bahsedeceğiz buyurun beraber bakalım.

 

1 MAMUT

 

 

Bu hayvanları canlı görme şansınız artık olmasa da mutlaka bir yerlerde karşınıza resimleri veya isimleri çıkmıştır. Mamutlar M.Ö  1700 yılında yaşamış bir hayvan türüdür. Genel olarak 4,5 metre boya, 8 ton kadar ağırlığa ulaşabilirler. Bulunan en eski mamut kalıntısı ise 4 milyon yıl öncesine aittir. Nesillerinin neden tükendiği bilinmiyor ancak yüksek seviyede avlanma nedeni ile son bulduğu düşünülüyor.

 

2 MEGALANİA

 

 

Aslında nesli tükendiği için şanslı olsak da bir hayvanın soyunun tamamen bitmesi her şeye rağmen üzücü oluyor. Bu hayvanlar 6 metre uzunluğunda 500-600 kiloya kadar ulaşabilen bir türdür. Megalania tıpkı timsahlar gibi oldukça kalın deriye sahipti bunun yanında ölümcül zehri ve akıl almaz derecede güçlü çeneleriyle herhangi bir canlıyı rahatlıkla öldürebilecek güce sahipti.

 

3 MOA KUŞU

 

 

700 yıl önce kadar nesilleri tamamen tükenmiştir. şuana kadar yaşayan en büyük kuş olarak biliniyor. Yeni Zellanda da yaşamış bu kuşların görüntüleri ise aynı deve kuşlarını andırıyor. Neden soylarının tükendiği ise uzun bir araştırmadan sonra ortaya çıkmış. Ortalama bir kuşun bebeklik ve çocukluk evrelerini geçmesi 2 yıl kadar sürüyor ardından kuşlar yetişkin olarak kabul ediliyor. Bu kuşlar ise çocukluk evrelerini uzun zaman boyunca geçemiyor yaklaşık 10 yıl kadar süren bu evre onların yok olmasına neden oldu. Çocuk olarak sayıldıkları için büyüklüklerine rağmen insanlardan ve yırtıcı hayvanlardan korunamadıkları için nesilleri tükenmiş.

 

4 TASMANYA KAPLANI

 

 

Avustralya´ ya özgü bir kaplan olan Tasmanya kaplanı etçil bir hayvandır bunun yanı sıra çoğu kişi nesli tükendiği için şanslı olduğumuzu söylüyor. Bu hayvanın son türü 1936 yılında Hobart hayvanat bahçesinde ölmüştü. Bunun ardından bu hayvanının ölümünü kabul etmeyen bilim adamları kaplanın DNA’ sının canlı bir organizma olan fare embriyosun da kullandı. Kaplanın DNA’ sının canlı bir organizmada harekete geçmesi için bir etanol içinde saklanan Tazmanya kaplanından alınan Col2a1 geninin bir kıkırdağın içinde fare embriyosuna enjekte edildi. Tazmanya Kaplanının kısa sürede tekrar hayata döneceği söyleniyor.

 

5 ÇİZGİLİ SIRTLAN

 

 

Afrika ve Asya bölgelerinde yaşamış olan bu hayvanlar diğer sırtlanlardan daha nazik ve zarif bir vücut şekline sahiptir. 40-45 kilogram kadar ağırlığa sahip ve yaklaşık 120 boylarında olan Çizgili Sırtlan resimde görmüş olduğunuz sırtındaki tüyleri karşısında tehlike olarak gördüğü canlıyı korkutmak için hava diker. Böylece daha heybetli ve yırtıcı bir hayvan olarak görünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam