Kapat

Mide bulantısı nasıl geçer?

Son Kadın
Sağlık Mide bulantısı nasıl geçer?

Mide bulantıları günümüzde en çok görünen sorunlar arasında yer alıyor. Birçok nedenden dolayı ortaya çıkan bulantılar kolay bir şekilde geçmediği için insanların canını sıkıyor. Bulantılar konusunda birçok ilaç ve şurup bulunsa da doğal yolları tercih edenlerin sayısı azımsanacak gibi değil. Buyurun beraber bu yollara bakalım.

 

TEMİZ HAVADA YÜRÜYÜŞE ÇIKIN

Yürüyüş fikri başlarda size ne faydası olacak bana daha etkili çözümler lazım dedirtebilir. Ancak yürüyüş mide bulantısında en etkili çözümler arasında yer alıyor. Havada bulunan oksijen size kendinizi dinç hissettirip bulantı durumunuzun azalmasına neden olacaktır.

 

SU İÇİN

Su içilmesi gereken en önemli sıvılar arasında yer alıyor. Her gün düzenli olarak en az 2 litre tüketmeniz elbette gerekiyor. Ancak mide bulantısı olduğunda normalden daha fazla su içmeniz gerekir. Su hem midenizdeki toksinleri atmanıza yardım eder hemde daha dinç olup hastalıktan daha kolay kurtulmanıza yardımcı olur.

 

KURUYEMİŞ YİYİN

Kuruyemişler acıktığınızda veya bir şeyler yemeniz gerektiğinde en pratik yiyecekler arasında yer alıyor. Hal böyle olunca herkesin evinde azda olsa bulunuyor. Mideniz bulandığında yemeniz gereken kuruyemişler arasında badem ve fındık en çok yararlı olanlar arasında yer alıyor. Bir avuç bu yemişlerden yemeniz bulantınızı azaltacaktır.

 

YAĞLI YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Yağlı yiyeceklerden kastımız çerez yada yemişler değil tabi ki sağlıklı yağlar dışında ek yağ ilave ederek yapılan yiyecekler midenizin bulantısını artıracak ve daha kötü hissetmenize neden olacaktır. Mide bulantısı genellikle fazla biriken toksinlerden oluşur bunu yağlı yiyecekler daha fazla tetikler. Ayrıca yağlı yiyecekler yanında kızartmalar ve aşırı yoğun salça, koku barındıran yiyeceklerden uzak durmanızda iyi olacaktır.

 

EKMEK YİYİN

Mideniz bulandığında annenizden “ekmek ye suyunu çeker” cümlesini mutlaka duymuşsunuzdur. Ekmek yemek gerekiyor ancak midemizin suyunu çekmesi için değil. Boş mide her zaman tok olan bir mideye göre daha fazla bulanır hal böyle olunca zorla da olsa bir şeyler yemeniz sizin faydanız olacaktır. Kastımız sadece ekmek yemeniz yönünde değil kokusu rahatsız etmeyen ve size dokunmayan yiyeceklerden tok tutacak derecede yemeniz bulantınız için hızlı bir tedavi sağlayacaktır.

 

Sağlık ile ilgili merak edebileceğiniz diğer yazılarımız

Grip için neler yapılmalı?

Baş ağrısına ne iyi gelir?

Göz ağrısına ne iyi gelir?

Baş ağrısı neden olur?

“Mide bulantısı nasıl geçer?” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam