Kapat

Mezuniyet Kıyafetleri Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Son Kadın
Moda Mezuniyet Kıyafetleri Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Mezuniyet Kıyafetleri Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Mezuniyet cübbesi ve kepi olarak bilinen mezuniyet kıyafet takımının da bir ortaya çıkış hikayesi vardır. Öncelikle üniversite ve lise olarak bilinen mezuniyet törenleri son zamanlarda anaokuluna kadar da inmektedir. Eğitim kurumları ve ailelerin talebine göre her tür mezuniyet töreni düzenlenebilir, her tür tören için de mezuniyet cübbesi ve kepi tasarlanabilir.

 

Üniversite ve kolejlerde mezuniyet törenlerinde diploma alan öğrenciler, o güne özel olarak hazırlanan tek tip bir cübbe giyerler.  O güne özel resmi törene uygun olarak da bu cübbelerinin altına uygun şekilde giyinirler. Bir de bu özel cübbelerinin üzerine kep takarlar. Bu özel törenlerde özellikle üniversitelerde öğretim üyeleri de öğrencilerin cübbelerine benzeyen ama  ama renkleri ve kepleri farklı olan takımlar giyerler.

 

Mezuniyet Kıyafetlerinin Tarihçesi

Aslında bu kıyafetler yüz yıllar önce sadece mezuniyet törenlerine özel olarak değil, tüm öğrenim hayatları boyunca giyilmek üzere tasarlıyorlardı. Mezunların giydikleri bu akademik takımlar, 12. ve 13. yüzyıllarda üniversitelerin ilk ortaya çıkmaları ile başlamıştır. Eğitim alınan alanlara uygun renklerde tasarlanan cübbeler, zaman içinde süslerinden uzaklaştı ve daha sade üniformalara dönüşmeye başladı.

 

İlerleyen dönemlerde eğitim kurumlarında giyilen cübbelerin kepleri ve kollarının şekil ve boyutu öğrencinin mezuniyet durumunu gösteren şekillerde kullanılmaya başlandı. Lisans öğrencilerinin cübbe kolları daha sivrileşti ve kep kullanılmadı. Yüksek lisans öğrencilerinin giysi kolları ise uzun, cübbe ise yırtmaçlı ve önü kapalıydı. Keplerinin boyutu da daha küçüktü. Doktora derecesi alanların ise cübbe  kollar çan şeklinde idi, kepleri de daha büyüktü.

 

Mezuniyet Cübbesi ve Keplerinin Uyumu

Mezuniyet kepi astar renkleri her okula göre değişir, ancak kepin kendi rengi mutlaka koyu renkte olmalıdır. Kepin kumaşı cübbeye uygun renkte pamuklu, ipek veya alpaka olabilir.

 

Mezuniyet kepinin püskülü kepin üstünden ve tam ortadan tutturulmalıdır. Püskülün rengi tercihe göre değişebilir veya varsa akademik branş renginde kullanılabilir. Burada önemli olan cübbe için tercih edilecek kumaş cinsidir. Özellikle öğrencilere göre dikilecek ve satın alınacaksa, kumaşların da kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca saten tarzı kumaşların dikişi de zor olduğu için profesyonel bir ekiple çalışmak gerekir.

 

Peki nereden alınır?

Mezuniyet cübbesini satan bir çok firma vardır. Fakat bunların bir çoğu merdiven altı olduğu için faturasız ve kalitesiz ürünler olmakta. Son yılların en çok satan tekstil firmalarından Neşe tekstil bu konuda sorunsuz kalite de güvenilir hizmet vermektedir. Firma bir çok referansa sahipken mezuniyet gününüzdeki bu değerli gününüzde sizi yarı yolda bırakmayacak ve gününüzün kötü geçmesine engel olacaktır. Hangimiz isteriz ki o değerli güzel günde solmuş cansız renkler ve kalitesiz kumaşlar ile fotoğraflarda kötü gözükmesini. Bu konuda sorunsuz hizmeti alabileceğiniz bir yer Neşe tekstil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam