Kapat

Meyvelerin bilmediğimiz özellikleri

Son Kadın
Bilim Meyvelerin bilmediğimiz özellikleri

Mevsimlere göre değişseler de etrafımızda her zaman meyveler var. Bazıları ekşi bazıları ise tatlı ortak yönleri ise hepsi çok lezzetli. Yerken büyük bir zevkle yediğimiz bu meyvelerin bizim bilmediğimiz bazı garip özellikleri var. Bizde bu gün sizinle meyvelerin bilmediğimiz özelliklerine bakacağız.

 

1 ŞEFTALİ

 

 

Şeftali yaz aylarında bayılarak yediğimiz bir meyve ve tatlı ihtiyacımızı da oldukça iyi derecede karşılıyor. Tüylü dış kabuğu ve sulu sulu içiyle ağzınızı sulandırıyor. Bu meyvenin garip olan özelliği ise şeftaliyi yerken hangi meyvenin tadını düşünürseniz o meyvenin tadını alırsınız. Şaşırtıcı ama denemekten zarar gelmez.

 

2 MUZ

 

 

Muz ağaçları her derde deva diyebiliriz yeri geldiğinde susuzluğunuzu yeri geldiğinde ise ağacın iç kabuğuyla karnınızı doyurabilir. Bu kadar işe yarayan bir meyve olunca tadının da mükemmel olması şaşırtmıyor aslında. Muzun bir çok faydası ve özelliği var garip olan özelliği ise bu sarı meyvenin beyazlatma özelliği  dişlerinizi beyazlatmak yada yüzünüzdeki herhangi bir lekeden kurtulmak istiyorsanız düzenli olarak muzun kabuğunu kullanmanız yeterli olacaktır. Bu konu hakkındaki bilgiyi diş beyazlatma yöntemlerinde vermiştik. Doğal diş beyazlatma yöntemleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

3 NAR

 

 

Nar çok lezzetli bir meyve ancak içini yemesi biraz zor olabiliyor oldukça çaba harcanarak yenilen bu meyve kanser hücrelerini engeller,bağışıklık sistemini güçlendirir, mide ülserini iyileştirir ve mide yanmalarına karşı faydalıdır. Bize de bin bir derde deva olan narı yemek kalıyor.

 

4 ÇİLEK

 

 

Hem mutfakta hem kozmetik alanında hem de ilaç sanayisinde kullanılan bu meyvenin faydaları saymakla bitmez. Tadıyla bizi mest eden görüntüsüyle kalbimizi çalan bu meyve bol miktarda vitamin içerir. Çileğin en fazla yararı cildedir. Çilek suyu cildi aydınlatır,  yüzü yumuşatır ve temizler. Sivilceye iyi gelir, göz altı torbalarına iyi gelir. Saç ve kemik sağlığını korur.

 

5 PORTAKAL

 

 

Kış ayının vazgeçilmezi tadına doyulmazı turunçgillerin baş tacı. Portakal C vitamini deposu bir meyve. Kabuğu ayrı kendisi ayrı bir çok faydası var. Hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırır. Kolesterolü düşürür, toksin maddelerin atılımını sağlar, cildi gençleştirir, eklem iltihaplarından korur, böbrek taşlarını önler, kansere direnç gösterir ve göz sağlığı için önemlidir. Kabuğu da sivilcelere iyi gelir.

“Meyvelerin bilmediğimiz özellikleri” üzerine 6 yorum

  1. Ebrar says:
  2. Zeynep says:
  3. Ahmet Onur says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam