Kapat

Mars’da yaşam var mı?

Son Kadın
Bilim Mars’da yaşam var mı?

Uzay herkesin dikkatini mutlaka çeker içinde bulunan gizemli şeyler her insanda bir merak duygusu yaratıyor. Uzayda olup biten her şeyi görmek ve bilmek mümkün değil bir çok kez bu amaçla farklı araçlar ve nesneler uzaya gönderildi ancak bildiklerimiz kadar bilmediğimiz daha bir çok şey olduğuna eminiz. Son zamanlarda ise büyük bir merak uyandıran Mars gezegeni herkesin aklını kurcalıyor peki Mars’ta yaşam var mı ? buyurun beraber inceleyelim.

Uzun zamandır Mars hakkında araştırmalar yapan NASA dünyadakine benzer bir atmosfer bulduğunu açıkladı. Gezegende bulunan kayalarda yüksek derecede manganez oksitler olduğunu bulmuşlar bunun sonucunda ise Mars´ta bir zamanlar dünyadakine benzer bir atmosfer olduğunu keşfetmişler. Merak uyandıran şey ise manganez oksitler suyun ve oksijenin olmadığı ortamlarda oluşamıyor buda akılları karıştırıyor.

2015’in ilk aylarında Mars yüzeyinde bir tür tuz molekülü olan kalsiyum Perklorat bulmuştu. Bununda ardından dahada dikkat çeken Mars Bilim Adamları tarafından dahada incelenmeye başladı. Bu araştırmaların detaylı incelenmesi sonucunda Mars´ ta akan bir su olduğuna dair kanıtlar olduğunu da açıklamışlardı. Bunun ardından marsta yaşam olduğuna dair bir çok teoride güçlenmeye başladı.

Mars´ ın yüzeyinin ve atmosferinin Dünyadakine benzer olduğunu anlayan bilim adamları burada yaşamanın mümkün olup olmadığını araştırmaya başladılar. Ardından ise bu konuda çalışmalara başladılar ve Mars´ ta yaşayacak insanlar aradıklarına dair bir haber sundular. Bir çok insan bu haberden sonra NASA´ ya başvurdu ve kabul edilmeyi bekledi. 200 bin kişiden fazla sayıda gönüllü başvurdu bunların arasından seçilen kişilerin Mars´a gönderilmesi ve orada 2025 yılında  bir koloni oluşturması bekleniyor.

Derin meraklara yol açan bu yolculuk akılda soru işaretleri de bırakmadı değil. Giden insanların orada herhangi bir teknoloji olmadığı için geri dönmeyeceği kesin olarak biliniyor peki bu insanlar orada nasıl yaşayacaklar. Açıklamalarda şöyle belirtiliyor orada yaşayacak olan insanlar 10 yıl gibi bir süre ile yolculuk öncesi eğitim alacak. Eğitimde bozulan eşyaların nasıl tamir edileceği, panik anlarında nasıl davranmaları gerektiği, yiyecek yetiştirmeyi ve daha bir çok konuda eğitim alacaklar. Göndermek için ise farklı mesleklerden insanlar aradıklarını belirtmişlerdi özellikle de doktor aradıklarını üstüne basarak söylemişlerdi. Mars One projesinde ise ikinci tura kalan isimler arasında 3 tane Türk de bulunuyor bu kişiler Dr. Güler Ergun, Yasemin Higgins ve Ece Kabadayı olarak biliniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam