Kapat

Kara delik

Son Kadın
Bilim Kara delik

Uzay herkesin dikkatini mutlaka çeker. Gizemi, sessizliği ve kendine özgü yalnızlığıyla her insanda görme ve öğrenme isteği uyandırıyor. İçinde barındırdığı her şey insanları daha da meraklandırmaya devam ediyor. Yıldızlar, asteroidler derken en merak edilenlerden birisi olan kara delikler yapıları açısından ilgi odağı olmayı kolayca başarıyor. Bu gün sizlerle Uzayın Sultanları olan kara deliklerden bahsedeceğiz. Buyurun beraber bakalım.

 

 

Kelime anlamı olarak aslında şöyle söylenebilir çok büyük kütlelerin çok küçük alanlara sığması ile oluşur.  Küçük bir hacimde devasa kütlelerin bulunması sonucu aklınızın alamayacağı derecede güçlü bir çekim gücüne sahip olurlar. Bu öyle bir çekim gücüdür ki milyonlarca güneş ve dünyayı içine rahatlıkla çekebilir. Kara deliklerin isimlerinin nereden geldiğini merak ediyorsanız ise kara delikler ışığı yayamadıkları için böyle adlandırılırlar.

Onları fark etmek zordur etraflarında ışık yaymadıkları için kendilerini belli etmeleri sadece etrafında oluşturdukları etkiler sayesinde fark edilir. Kara deliklerin dinamiğini ve içlerindeki her şeyin dışarı çıkmasını nasıl engelleyebildiklerini anlamak için Genel Görelelik kavramını anlamak gerekir. eğer bir astronot herhangi bir kara deliğe yaklaşmak isterse bu imkansızdır ışık da bunların içinde olmak çekim güçleri nedeniyle üzere hiçbir nesne kara deliklere yaklaşamaz.

Cygnus X-1 adlı gök cismi keşfedilen ilk kara deliktir. 1964 ´te varlıklarını ilk defa fark ettiğimiz yapının kara delik olduğunun anlaşılması ise 1971-1972 yılları arasında anlaşılmıştır. 6 milyon yıl önce oluştuğu düşünülen kara delik saniyede 800 kes dönerek en hızlı dönen kara delik olarak biliniyor. kara deliklerin en çok düşündüren konularından biri ise kara deliklerin başka evrenlere açılan kapılar olup olmadıklarıdır. Aslında bu konu hakkında birçok şey söylenirken cevapsız kalmak da bir o kadar mümkün. Teori ise şu bir kara delik eğer önüne gelen her şeyi yutuyorsa fark etmediğimiz evrenleri de yutma ihtimalleri var eğer çok güçlü ve büyük bir kara delik ile karşı karşıya isek bu mümkün olabilir. Yani matruşkaları düşünün en büyük olanı kendinden biraz daha küçük olanları yutmuş olabilir bu mümkün olabilir de olmayabilir de. Kara delikler hakkında bilmediğimiz daha çok şey varken bildiklerimiz bile ağzımızın açık kalmasına neden oluyor umarız en kısa zamanda bilmediğimiz şeyleri de öğrenme şansımız olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam