Kapat

Hızlı uyumak için yapılması gerekenler

Son Kadın
Genel Hızlı uyumak için yapılması gerekenler

Uyku insan sağlığı ve psikolojisi için en önemli ihtiyaçlardan birisidir. Özellikle bir sonraki gün bir yere gidecekseniz ve normalden erken kalkmanız gerekiyorsa uyku sizin için büyük sorunlar yaratabilir. Uzun vadede uykusuz kalmak size psikolojik sorunlar yaratabilir. Bu gün sizlerle hızlı uyumak için neler yapılmalı bunlara bakacağız. Buyurun beraber inceleyelim.

 

MÜZİK

Müzik insanın ruhunu tazeleyen ve karaktere göre değişen bir zevktir. Neredeyse bütün insanlar doğru yerde ve zamanda kendini müziğe bırakmıştır işte uykuda bu durumlar arasında yer alabilir. Uyurken vücudumuz rahat olmak ister ve beynini buna göre ayarlar. Sakin ve beğendiğiniz bir müzik daha kolay gevşeyip hızlı uyumanıza neden olur.

 

SICAK DUŞ ALIN

Sıcak su gevşeyip kendinizi daha rahat hissetmenize neden olur. Bu aşamayı yatmadan bir kaç dakika önce yaparsanız hem daha hızlı uyumanıza hemde rahat uyumanıza yardım eder. Ancak duş aldıktan sonra hemen yatmayın saçınızın biraz kurumasına izin verin çünkü eğer kurumaz ise başınızı ağrıtır.

 

TELEFONDAN UZAK DURUN

Telefonlar uyku konusunda sizi en çok oyalayan aletler arasında yer alıyor eğer yattığınız zaman telefona ulaşmak kolay ise birkaç dakika sonra elinize alır ve uyumamak için her yolu denersiniz. Durum böyle olunca normalde uyuyacağınız saat daha fazla gecikir ve sorun ortaya çıkarır. Bu yüzden yatarken telefonu ulaşmanızın kolay olmadığı yerlere bırakın etkili olacaktır.

 

KENDİNİZİ YORUN

Yorulmak insanda dinlenme hissiyatı oluşturur. Gün içinde yeteri kadar hareket etmediyseniz daha dingin bir vücudunuz olacağından kendini uykuya hazır hissetmez. Eğer uyumadan yarım saat önce bir yürüyüşe çıkar yada ufak çapta spor yaparsanız normal günlere karşı uyumanız daha kolay olacaktır. Vücut gerekli eforu sarf ettiğini düşünüp kendini dinlenme ve uyku durumuna alır haliyle buda size kolay bir gece sunar.

 

YERİNİZİ İYİ AYARLAYIN

Yatacağınız yerin rahat ve konforlu olmasına dikkat edin özellikle evinizden başka bir yerde kalıyor iseniz uyumanız daha zor olacağı için konforlu bir yatak size bir nebze güven verecektir. Ancak koltukta uyumayı seviyor iseniz kendinizi yatakta uyumam gerekir diye şartlamayın nerede rahat ediyorsanız orada uyumayı deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam