Kapat

Hızlı kilo verme

Son Kadın
Sağlık Hızlı kilo verme

Hızlı kilo vermek istiyorsanız belirli bir program yapmanız gerekmektedir. Biraz kilo verme mantığından bahsedelim. Önemli olan kilo vermekte, vücudumuzun yakış sırasına göre olan düzeni kullanmaktadır. Biraz eskiye dönüp biyoloji dersindeki yağ, karbonhidrat ve proteinin vücuttaki kullanım sırasına bakalım;

Karbonhidrat > Yağ > Protein

Vücuttaki kullanım sırasına göre önce karbonhidratlar yakılmaktadır. Ayrıca vücuda alınan fazla karbonhidratlar yağa dönüşmektedir. Ve sıralamaya bakarsak dönüşen yağlar yakılma sırasına göre 2. sırada olduğu için çok daha geç erimektedir. O yüzden karbonhidrat tüketimini azaltmamız gerekmektedir. Karbonhidratlara bazı örnekler; pirinç, un mamulleri, makar v.s gibi gıdalardır. Bunları tüketmek yerine karbonhidrat tüketimi çok çok az olan ürünleri sık sık tüketmek, hem kilo aldırmaz, hemde vücudumuzda karbonhidrat tüketimi olmadığı için, önce karbonhidratları erken yakacak ve hızlı bir şekilde yağ yakımına geçecektir. Bu yüzden gün içerisinde karbonhidrat tüketmeden beslenmeniz gerekir.

Şimdi ise biraz maddeler halinde hızlı kilo verme taktiklerini paylaşalım.

1 Önce karar verin

Kilo vermenin başlıca temellerinden biridir karar vermek. Hızlı kilo vermek istiyorsanız net bir şekilde kararlı olmanız gerekir. Psikolojinize bunu adapte etmeniz kilo verme yolunda herhangi bir programdan çıkma gibi bir durum olmaz.

2 Vermeniz gereken kiloyu belirleyin

Vereceğiniz kiloyu belirlerseniz yürüdüğünüz yolda daha emin bir adımla yürürsünüz. Kısacası şartlandırmış iyi bir planın bir kuralını halletmiş olursunuz.

3 Bol sıvı tüketimi

Kilo verme durumdayken halsizliğe karşı önlem olabilmesi açısından bol sıvı tüketmelisiniz. Bol su tüketimi ise hızlı kilo vermede çok işe yarayacaktır. Bu yüzden bu yolda bol su tüketimini sakın ihmal etmeyiniz. Günde en az 2 litre su tüketimi gerekmektedir. Hem hızlı kilo vermek için hemde sağlıklı bir yaşam için gerekmektedir. Su tüketimi metabolizmanızı hızlandıracaktır.

4 Sık sık tartılmayın

Sık sık tartılmak moralinizi bozar. Kilo verme aşamasında haftalık kilo verme planlarınız ile hafta da bir sabahları aç karnına tartılmanız daha sağlılı bir sonuç verir. Gün içerisinde 3-4 kez tartılmak besin tüketimi düzenine göre doğru sonuçlar vermeyecektir.

5 Yiyeceklerinizi not edip plan yapmanız

Ne yiyeceğinize önceden plan yapmanız, hatta haftalık şekilde bir program çıkartmanız çok daha faydalı olacaktır. Özellikle kararlı bir şekilde haftalık programınızdan sonra gereken besinleri temin edip evinizde dolabınızda yiyeceklerinizin bulunması programa uymanızı sağlar. Aksi halde bugün yiyeceğinizi bugün almaya kalkarsanız tam adapte olmanızı engeller. Bugünlük de bunu yiyeyim diyerek programın dışına çıkmanıza sebep olur.

6 Bol meyve tüketin

Bol meyve tüketimi içerisindeki karbonhidrat azlığından hem kilo aldırmayacak hemde doymanıza veya tokluk hissi sağlayacaktır.

7 Acı biber tüketin

Araştırmacılara göre 1 kase çorbanın içerisine 1 çay kaşığı acı biber eklendiğinde, bir sonraki öğünde 60kkal daha az yemek yendiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca acı biber tüketimi metabolizmayı çalıştırdığı gözlenmiştir.

8 Spor yapmak ve bol bol terlemek

Spor yapmanız belirlediğiniz yemek programının yanında daha hızlı diyet vermenizi, metabolizmayı çalıştırmanızı sağlar.

9 Bol bol öğün yapın

İyi, az ve sık sık beslenin. 3 Ana 2 veya 3 de ara öğün yapmalısınız. Ara öğün sırasında kalorisi daha az besinler meyve gibi gıdaları tükebilirsiniz.

10 Yağ tüketimini azaltın

Sebze yemeklerinizin yağlarını azaltın ve et yemeklerinizin etin kendi yağı ile yapın.

11Izgara ve haşlama tüketin

Izgara tüketimi gayet faydalı beslenmenizi sağlar. Yağ oranı düşük yemekleri yemenizi sağlar. Kızartmalardan uzak durun. Haşlama tüketim de bir o kadar faydalı ve kilo verme dostudur.

12 Bol bol yürüyün

Günde en az yarım saat yürüyüş yapmanız hızlı kilo vermeniz de yardımcı olacaktır. Spor kuralımızın yanı sıra bol bol yürümeniz faydalı olacaktır. Asansör yerine merdiven kullanmanız, gideceğiniz yerler yakınsa yürümeyi tercih etmeniz gerekmektedir.

13 Alışveriş listesi

Alışverişe çıkarken mutlaka bir alışveriş listesi yapın. Genellikle yemek programınızı haftalık yapmanız ve hafta gelmeden yiyeceğiniz ürünleri erkenden almanız vakti geldiğinde programdan çıkmanıza engel olacaktır. Ayrıca evde bulunsun diyerek tüketmemeniz gereken yağlı, karbonhidrat değeri fazla ürünleri almamalısınız. Evde bu tarz ürünleri genellikle bulundurmamalısınız.

14 EKMEK TÜKETMEYİN

Her maddemizde tartışma konusu açılabilir fakat tartışmayacağım tek konu ekmek tüketimidir. Ekmeğin buğdaylısı, tam buğdaylı, yarım buğdaylı, çavdar gibi boyutları arasında hiçbir ayrım yapmayınız. Ekmek ekmektir ve tüketimini tamamen kaldırmalısınız.

 

Diyet ile ilgili merak edebileceğiniz diğer yazılarımız

Çok yiyerek kilo verme yöntemleri

Kalorisi düşük içecekler

Diyet için kendimi nasıl tutabilirim?

Kalorisi düşük tatlılar

“Hızlı kilo verme” üzerine 4 yorum

  1. Ebrar says:
  2. cüneyt says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam