Kapat

Hamilelikte yenmesi gerekenler

Son Kadın
Sağlık Hamilelikte yenmesi gerekenler

Hamilelik döneminde anneler yemek konusunda birçok sıkıntı çekerler. Sürekli olarak gelen bulantılar ve yemeklerin kokusundan gelen tiksinme durumları genel olarak annelerin bu çeşit yemeklerden uzak durmasına neden olur. Ancak hamilelik döneminde mutlaka yenmesi gereken yiyecekler bulunuyor. Hem anne hem bebek için sağlıklı olarak bilinen bu yiyecekleri bugün sizlerle paylaşacağız buyurun beraber bakalım.

 

KALSİYUM

Kalsiyum bilindiği üzere çocuklar üzerinde  en faydalı vitaminlerden birisi. Yüksek olarak süt, peynir, yoğurt gibi ürünlerde bolca bulunan bu vitamin hamilelik döneminde de annelerin en büyük destekçisi oluyor. Annelerin doğumdan sonra süt verebilmesi ve anne karnında bebeği sağlıklı olarak besleyebilmesi için kalsiyum içerikli yiyecekler mutlaka tüketilmeli.

 

HAVUÇ

Havuç birçok yemekte kullandığımız tatlı sebzeler arasında yer alıyor. Daha öncelerde mutlaka içeriğinde bulunan vitaminler nedeni ile vücuda ve gözlere ne kadar faydalı olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Havuç tüketimi normal insanlar için ile önemliyken hamile anneler için kat be kat daha önemli anne karnında bebeklerin gelişim ve büyüme açısından daha fazla vitamine ihtiyacı vardır.

 

KURUYEMİŞ

Kuruyemişler çok eskiden gelen bir alışkanlık ve aralarından birkaçı hariç çok sağlıklı atıştırmalıklar. Hamile iken neredeyse hiç tamamen aç kalmamanız gerekiyor. Durum böyle olunca sürekli olarak atıştırmak gerekiyor ayrıca badem, fındık ve bu şekildeki yemişlerin içinde doğal olarak çok faydalı yağlar bulunur ve hem annenin hem bebeğin bu yağlara ihtiyacı vardır bu yüzden kuruyemiş yemeniz gerekir.

 

MERCİMEK

Mercimek baklagiller arasında en faydalı olan yiyeceklerden birisidir. Mercimeğin içinde birçok vitamin bulunur bunlardan bazıları demir, kalsiyum ve folik asittir. Bu vitaminler bebeğin gelişimi için en gerekli ve en yararlı vitaminler arasında yer alır. Bu gıdayı her şekilde tüketebilirsiniz.

 

ET

Et yemekleri hamilelik durumunda neredeyse en nefret edilen yiyecekler arasında yer alır nedeni ise et yemeklerini kokuyor olmasıdır. Hamile anneler yemeklerin kokusu çabuk bir şekilde rahatsız eder ve o yemekten uzaklaştırır. Ancak et yemekleri hamilelik sürecinde en fazla yenmesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Fakat yerken bir şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Etinizin çok pişmiş olması çok önemli çünkü az pişmiş et hamile kadınlarda gıda zehirlenmesi oluşturabilir.

 

Hamilelik ile ilgili diğer yazılarımız

Hamilelikte içilmemesi gerekenler

Hamilelikte nelere dikkat edilmeli?

Hamilelikte içilmesi gerekenler

Hamilelikte neler yenilmemeli?

 

“Hamilelikte yenmesi gerekenler” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam