Kapat

Hamilelikte içilmesi gerekenler

Son Kadın
Sağlık Hamilelikte içilmesi gerekenler

Eğer hamile bir anne iseniz yemeniz ve yememeniz gereken şeyler konusunda haklı olarak çok fazla araştırma yapmışsınızdır. Olması gereken şeyde bu aslında çünkü hamilelik dönemi çok hassas bir dönemdir ve yeteri kadar dikkat edilmezse sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yazımızda hamilelikte içilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz. Buyurun beraber bakalım.

 

SU

Su sadece hamilelik döneminde değil hayatınızın her anında yanınızda olması gereken bir içecek. Bütün içecekler arasında en destekleyici ve sağlıklı olanı sudur ve bebeğiniz içinde en faydalı şeylerden birisidir. Su içinde bulunan mineraller besleyici ve yenileyici bir etkiye sahiptir. Bu sebepten dolayı hem besleyici hemde yenileyici olarak tüketmeniz gereken en önemli içecektir.

 

SÜT

Süt içmenin önemini mutlaka biliyorsunuzdur. Özellikle gelişme cağında olan bir çocuğunuz varsa bolca süt içmesi daha hızlı ve daha sağlıklı gelişmesine yardım eder. Annelerde ve bebeklerde de durum böyledir. Bu durumu en net annenin doğduğu ilk andan belli bir süreye kadar süt ile beslemesinden anlayabilirsiniz. Süt içinde bolca kalsiyum ve protein barındırır buda bebeğinizin daha sağlıklı büyümesine yardım eder.

 

TAZE SIKILMIŞ MEYVE SUYU

Taze meyveler besleyici özelliği en yüksek gıdalar arasında yer alıyor. Ancak bu meyveleri yemek hoşunuza gitmiyor ise taze olarak sıkıp içmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle hamilelikte bolca şeker ihtiyacı duyacağınız için yapay şekerler yerine daha sağlıklı olan doğal şekerlere başvurmanız bebeğiniz için daha uygun olacaktır. Meyvelerin içinde bulunan doğal şekerler hem şeker isteğinizi hem almanız gereken vitamini karşılayacaktır.

 

AYRAN

Ayran Türkler arasında sıkça içilen içecekler arasında yer alıyor ve tadı da çok beğeniliyor. Hamilelik döneminde sıkça şekeriniz ve tansiyonunuz düşer. Şeker düşmesi için doğal şekerli meyveleri tüketebilirsiniz. Tansiyonunuz düştüğü zaman tuzlu şeyler tüketmeniz tansiyon seviyenizi düzenleyecektir.

 

BİTKİ ÇAYLARI

Bitki çayları herhangi bir hastalıkta ve bağırsaklara bağlı duraklamalarda kadınlara ve erkeklere oldukça yardımcı oluyor. Ancak oluşturulan algıda kadınların hamilelik döneminde bitki çayı içmemesi gerektiğine dair birçok dedikodu duymuşsunuzdur. Fakat böyle bir algı yoktur sadece içeceğiniz bitki çaylarını daha öncesinde tedbir olarak doktorunuza danışmanız iyi olacaktır. Bitki çayları arasında adaçayı, yeşil çay, papatya çayı gibi farklı şekilde ve sakinleştirici çayları tercih edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili diğer yazılarımız

Hamilelikte içilmemesi gerekenler

Hamilelikte neler yenilmemeli?

Hamilelikte neler yenilmeli?

Hamilelikte nelere dikkat edilmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam