Kapat

Hamileliğin 8. haftası

Son Kadın
Sağlık Hamileliğin 8. haftası

Hamile olduğunuzu anladıktan son bulana kadar içinizde tarif edilemez bir mutluluk olur. Bunun nedeni ise herkesin bildiği üzere hayata yeni bir bebek getirme hissidir. Hamilelikte 4 hafta ilk evre olarak bilinir 8. haftada ise bebeğinizi artık tamamen hissetmeye başlarsınız.

 

  • Hamileliğin 8. haftası 2. aya denk olarak gelir. Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor ve artık bir barbunya tanesi boyutuna ulaştı. Öncelerde sadece bir sürüngene benzeyen bebeğiniz insan şeklini almaya başlar ve organları gelişir.

 

  • Bebeğinizin elleri ve ayakları artık yumru olmaktan çıktı ve tek bütün halinde perdeli bir görüntüye kavuştu. Bebekte en büyük organ kafa olurken beyin hücreleri de gelişmeye devam ediyor. iç organların gelişimi diğer organlara göre daha yavaş gelişir  oluşan organlar arasında karaciğeri ve dalağı yerini almaya başladı. Oluşan kafasında kulakları, damakları ve çene kemikleri de büyümeye başlıyor.

  • Annede ortaya çıkan değişimlerde ise göğüsler büyümeye ve hassaslığı giderek artmaya devam eder. Karnınız bu evrede hayla genişlememiştir çünkü bebeğiniz henüz çok minik. 4. haftaya nazaran yorgunluk seviyeniz biraz daha düşse de hayla kendinizi iyi hissetmemeniz normal.  Rahmin genişlemesinden dolayı sürekli olarak idrara çıkabilirsiniz yada bunun tam tersi olarak bağırsak rahatsızlıkları yaşayıp kabız olabilirsiniz. İdrar için yapılabilecek bir şey yok ayrıca sürekli olarak tuvalete gidiyorsunuz diye su içme seviyenizi asla azaltmayın tam tersi yükseltin. Kabızlık için ise bol bol yeşillik ve lifli gıda tüketin.

 

  • Bu haftalarda ufak baş ağrıları yada sürekli açlık gibi duygularla karşılaşabilirsiniz. Yemek yeme şeklinizi düzene sokmak size daha az bir şekilde kilo aldırırken bebeğinize de düzenli olarak enerji sağlar. Aynı zamanda bu ayda kıyafetleriniz biraz büyük geldiyse korkmayın yeni olmasına rağmen karnınızda bir bebek taşımak size belirli bir ağırlık katacaktır.

  • Güzel bir konu olmasa da bu ayda düşük yapma riski %80 civarındadır bu yüzden normalden daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Ancak telaş edip kendinizi strese sokmayın düşük yapma ihtimali tüm kadınlar arasında sadece %15 dir ve bu gerçekleşmesi zor olan bir ihtimaldir. Düşük belirtilerinden bazıları ise parça düşürme, şiddetli kanama, kramplar gibi belirtiler bazılarıdır. Bu gibi durumlarda sürekli olarak doktor ile iletişim halinde olmanızda fayda var.

Hamileliğin diğer haftaları

Hamileliğin 4. haftası

Hamileliğin 12. haftası

Hamileliğin 16. haftası

Hamileliğin 20. haftası

Hamileliğin 24. haftası

“Hamileliğin 8. haftası” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam