Kapat

hamileliğin 36. haftası

Son Kadın
Sağlık hamileliğin 36. haftası

Tebrik ediyorum artık hamileliğin 36. haftasına ulaştın. Çok az bir yolun ve çaba sarf etmen gereken çok az zaman kaldı. Hal böyle olunca heyecanlı olduğunu ve gün saydığını biliyorum. Bunu kontrol etmen hem daha rahat bir hamilelik hemde daha az stres oluşturacaktır. Bu haftada bebeğinde ve sende meydana gelen değişikliklere gel beraber bakalım.

 

  • Bebekte oluşan değişikliklere bakmak gerekirse artık 9 aylık hamile bir annesin. Önünde sadece tamamlamak için 10 günün kaldı ve bebeğin şuanda kıpır kıpır. Bebeğin 2 kilo 750 gram ve boyu ise 46-51 cm arasında. Bebeğin bu haftada artık doğuma hazır bir şekilde diyebiliriz. Her organı ve bölümü oluşum işin son aşamaları geçti ancak vücudu hayla deri altına yağ depolamaya devam ediyor.

 

  • Annede meydana gelen değişikliklere bakmak gerekirse bebeğin bu zamanlarda hareket etme hızı dahada düşürecek nedeni ise yerinin az olduğu için kolay hareket edememesi. Bu haftalarda rahim duvarın dahada büyüdü ve artık neredeyse kaburga kemiğine kadar ulaştı. Normal bir doğum yapmayı düşünüyor isen rahim ne kadar genişlerse o kadar rahat bir doğum geçirirsin bu yüzden sakın endişe etme. Sıkça terleyip kendini rahatsız hissedebilirsin ve yere eğilmekte, banyo yapmakta hatta tuvalete gitmekte bile zorluk çekebilirsin. Çünkü karnın artık çıkmak için can atan kocaman bir bebeğe ev sahipliği yapıyor. Canın yemek istemeyebilir yada sürekli kendini aç hissedebilirsin bu gibi durumlarda kendini kontrol altına almayı unutma.

 

  • Beslenme düzenine gelmek gerekir ise bu haftada bebeğinin büyük bir kısmı oluştuğu için beslenme düzenini boşlama düşüncesine kapılıp unutabilirsin. Ancak bunu unut çünkü bebeğin hayla senden yiyecek ve vitamin alıyor bu nedenden dolayı kendine dikkat etmeli ve sürekli olarak su, meyve, sebze ve kuru bakliyat tüketmeye özen göstermelisin. Ayrıca eğer kendini iştahsız hissediyor isen kendini zorlayarak yemek yeme bu kusma ve mide yanması gibi hastalıklara ortam hazırlayabilir. Ara ara ve bol besleyici şeyler yemen sana yeterli gelecektir.

 

  • Bebeğin için odasında dikkat etmen gereken en önemli şey onun kendini güvende hissedeceği ve ferah bir oda olmasıdır. Bunun için açık renkli ve bol güneş alan bir oda hazırlamanız çok iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam