Kapat

Hamileliğin 32. haftası

Son Kadın
Sağlık Hamileliğin 32. haftası

Hamileliğin 36. haftasındayız ve çok az bir yolumuz kaldı. Bu ayda daha stresli ve daha heyecanlı olduğunu biliyoruz. Günler yaklaştıkça artan panik ve stres sizi daha çok geriyor olabilir. Ancak merak etmeyin çok uzun bir yoldan geçmenize rağmen bunu çok iyi bir şekilde ilerletip bitirme noktasına geldin. Buda senin ileride ne kadar iyi bir anne olacağının kanıtı. Hamileliğin 32. haftasında meydana gelen değişikliklere gel beraber bakalım.

 

 

  • Öncelikle bebekte meydana gelen değişikliklere göz atalım. Bu haftada bebeğin artık rahat bir şekilde hareket ediyor ve istediği zaman gözlerini kırpabiliyor. Son haftalara yaklaştığımız anda bebeğiniz artık yutmayı ve emmeyi öğreniyor. Anne karnında iken el veya ayak parmağını emmekle yetiniyor. Bu haftada bebeğiniz tekme atma yada hareket etme seviyesini azaltabilir. Nedeni ise rahmin artık ona dar gelmesi ve hareketlerini bastırması olacaktır. Ancak endişe etmeyin bu herhangi bir sorun teşkil etmez.

 

 

  • Annede meydana gelen değişikliklere bakmak gerekir ise gün geçtikçe daha fazla terlemeye başlayacaksın. Aynı zamanda hareketlerinde sınırlanacak çünkü karnın artık oldukça büyük. Bu nedenden dolayı bazı şeyleri kendi kendine yapamayacak hale gelebilirsin. Baş ağrısı, kasık ağrısı, duygusal değişimler, sinir gibi özelliklerle karşılaşabilirsin. Bunların hepsi normal ve yaşanması muhtemel durumlardır. Bu haftalarda daha rahat hareket etmek için kendine uygun ve zorlamayacak sporlar seçebilir ve aralıklarla yapabilirsin.

 

  • Hamilelik döneminde kilo almaya devam ettiğin için bunu bir kenara bırakıp en sağlıklı biçimde nasıl bebeğini beslersin ona odaklanmalısın. Kendini halsiz hissedebileceğin bu dönemlerde sana enerji verecek ve keyfini yerine getirecek şeyleri yemeye çalış. Bunların yanında meyveleri, sebzeleri, kuru gıdaları yemeyi de eksik etmeyin aynı zamanda bolca demir ve kalsiyum ihtiyacı olduğu için süt ve et ürünleri de tüketmek için elinizden geleni yapın.

 

  • Doğum yaklaştıkça aklınızdan türlü türlü tasarımlar ve organizasyonların geçtiğini biliyoruz. Bunları düzenlerken hem kendi içinizi açacak hem kocanız için kullanışlı olacak bir oda dizayn etmeyi ihmal etmeyin. Örneğin bebeğiniz kız ise tüm odayı pembelerle donatmayın. Bu hem hepsi aynı renk olduğu için basık ve boğuk bir görüntü oluşturacak hemde kocanız için pek kullanışlı olmayacaktır.

Hamileliğin diğer haftaları

Hamileliğin 4. haftası

Hamileliğin 8. haftası

Hamileliğin 12. haftası

Hamileliğin 16. haftası

Hamileliğin 20. haftası

Hamileliğin 24. haftası

Hamileliğin 28. haftası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam