Kapat

Hamileliğin 28. haftası

Son Kadın
Sağlık Hamileliğin 28. haftası

Hamileliğin 36.  haftasına gelmiş bulunmaktayız. Ne kadar heyecanlı olduğunuzu ve gün geçtikçe bu heyecanın arttığını tahmin edebiliyoruz. Geçtiğin günler boyunca her ne kadar sıkıntı çeksen bile artık çok az bir yolun kaldı. Gel beraber 36. haftada meydana gelen değişikliklere bakalım.

 

  • Öncelikle bu haftada bebeğinde ne gibi değişiklikler var onlara bakalım. 7. aya ulaşmış bulunmaktasın ve önünde sadece 2 ayın kaldı. Bebeğiniz artık 40-42 cm boyunda olurken kiloları ise değişkenlik gösterir ayrıca bu haftada bebeğinin beyni iyice gelişmeye başlar. Derisi kalınlaşan bebeğinizin artık derisinin altında yağ tabakaları oluşmaya başlar. Gözlerinde kirpikleri ve göz kapakları oluştuğu için artık göz kırpmaya başlar. Artık seri bir şekilde hareket etmeye başlar aynı zamanda hareketlerini hissetmek istersen şekerli ve tatlı şeyler yiyebilirsin.

 

  • Annede meydana gelen değişikliklere gelmek gerekirse artık hamilelik sonlara yaklaştığı için gerginlik bir nebze artabilir. Aynı zamanda söylemiş olduğumuz gibi normalden fazla terleyip strese girebilirsin. Hamilelikte kadınların en merak ettiği konulardan birisi olan kilo konusunda da biraz kilo alabilirsiniz ancak bu kilolar hamilelik kiloları adı altında geçtiği için çabuk bir şekilde vereceksin. Bu sıralarda kasık ağrısı, bel ağrısı, baş ağrısı ve mide yanması gibi durumlar da olabilir. Bunun rahatsızlığı olarak farklı yediğiniz şeyler karnınızı yakabilir ve ağrıtabilir. Buna yardımcı olarak içinde sarımsak ve acı şeyler yemekten kaçının.

 

  • Beslenme düzenin bu haftalarda çok düzenli olmalı. Özellikle sebzeler, kuru gıdalar ve meyveler en yakın dostun olmalı. Beslenmek normal zamanlarda bile .ok önemli bir unsurken bu zamanlarda en önemli şey haline gelir. Vitaminleri kovalamanız en iyi seçim olacakken hayla bir aşerme durumu ile karşı karşıya kalmış iseniz aşerdiğiniz yiyeceklerden kararında yemeye dikkat edin.
  • Son olarak ele alacağımız konu ise her zamanki gibi kıyafetler olacak. Kıyafetler konusunda bu haftalarda daha çok tüm vücudu rahat ettirmeye ve ince şeyler giymeye dikkat edin. Aynı zaman sütyenlerin dar gelecektir ve seni rahatsız edecektir. Bu yüzden daha çok demirsiz ve bez olan ürünleri kullanmanız hem sizi rahat ettirecek hemde terleme sorununuza biraz faydalı olacaktır.

Hamileliğin diğer haftaları

Hamileliğin 4. haftası

Hamileliğin 8. haftası

Hamileliğin 12. haftası

Hamileliğin 16. haftası

Hamileliğin 20. haftası

Hamileliğin 24. haftası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam