Kapat

Hamileliğin 24. haftası

Son Kadın
Sağlık Hamileliğin 24. haftası

Bu hafta artık yavaş yavaş sonlara yaklaştığını gösteriyor. Merakla bebeğinizin doğacağı günü beklediğinizi biliyoruz. Ayrıca bunları özen göstererek ve merak ederek okuman ileride ne kadar ilgili ve iyi bir anne olacağını gösteriyor. Bugün 24. haftadayız yolun bitmesine az kaldı ancak bebeğin gelişmeye devam ediyor gel beraber bu değişiklere bakalım.

 

 

  • Bu haftada bebeğinizin kirpikleri ve kaşları oluşmakta önceden söylediğimiz saçları ise giderek gürleşmeye ve çoğalmaya devam ediyor. Bebeğiniz kilo almaya ve şişmanlamaya başlıyor. Ayrıca seslere karşı duyarlılığı arttığı için çok gürültülü yerler bebeğinizi rahatsız edebilir.  6. aya girmiş olduğumuz için bu haftalarda erken doğum riski olabilir ancak endişelenmeyin bu çok az bir dilimde ortaya çıkar. Hareketlendiği için sürekli olarak tekmeleyip hareket edecektir bu seni korkutmasın.

 

 

  • Aynı zamanda annede meydana gelen değişikliklerde ise normalden fazla derecede terleme durumu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum rahatsız edici olsa da engellemenin bir yolu yoktur. Aynı zamanda halsizlik, şeker artışı, sürekli agresif olma gibi durumlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Kilo artışı ilerleyerek devam eder ve rahimde akıntılar oluşabilir. Bu akıntılar hafif kokulu ve renksiz ise sıkıntı değil ancak renk değiştirdiği anda doktora görünmenizde fayda var.

 

 

  • Hamileliğin 24. haftasında karnın giderek büyümeye başladığı için hareket etmekte yada yere eğilip bir şeye uzanmakta zorluklar çekebilirsin. Bunu engellemek adına düzenli olarak yapamasan da kendine kolay gelecek bu yoga, meditasyon şeklinde egzersizler yapabilirsin. Beslenme konusunda dikkat etmen gerekenlerde ise aşermeye başlamış olabilirsin hatta bu daha öncelerinde de başlamış olabilir. Her şeyi aşerdim bir yerim şişer bahanesi ile yeme canın tatlı istiyorsa 3 dilim yemek yerine 1 dilim yiyerek kendini tatmin edebilirsin.

 

  • Bu sıralarda kesin olarak bebeğinin cinsiyetini bildiğin için artık ona güzel ciciler ve renkli renkli oyuncaklar almaya başlayabilirsin. Sürekli uyardığımız gibi bebek için alışveriş yaparken çok fazla kıyafet almamaya çalışın. Çünkü bebekler çok hızlı büyürler ve aldığınız birçok kıyafeti giyemeden ona küçük gelmeye başlar. Bu yüzden en azından 1 yaşına gelene kadar çok fazla kıyafet almamaya çalışın çünkü bu sizi maddi zararlara sokabilir.

Hamileliğin diğer haftaları

Hamileliğin 4. haftası

Hamileliğin 8. haftası

Hamileliğin 12. haftası

Hamileliğin 16. haftası

Hamileliğin 20. haftası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam