Kapat

Hamileliğin 12. haftası

Son Kadın
Sağlık Hamileliğin 12. haftası

Hamileliğin 12. haftasına gelmiş bulunmaktayız. Bebeğinle beraber çıkmış olduğun bu yolun ortalarına geldin ve şuana kadar her şeyle çok iyi baş ettin. Bu haftada olacak şeylere gel beraber bakalım.

 

  • Bebeğiniz artık 3 aylık ve büyümeye devam ediyor. Bu dönemde bebeğinizin boyu 6.1 cm boyuna yaklaşmıştır. Bu hafta annelerin en merakla beklediği haftalar arasında yer alır nedeni ise ilk defa bebeğinizin kalp atışını duyabileceksiniz.

 

  • Bu süreçte bebeğinizde meydana gelen değişiklikler arasında perde şeklinde olan elleri ve ayakları artık tek tek ayrılır ve tırnakları oluşmaya başlar. Bebeğiniz karnınızda hareket etmeye başlar ancak henüz daha küçük olduğu için hissedemezsiniz. Aynı sebepten ötürü karnınızda henüz büyümemiştir ancak bebek için oluşan sıvı miktarı artış gösterir.

  • Annede oluşan etkilere gelmek gerekir ise rahim gittikçe büyümeye başlar buda hamile kalmadan önceki rahimden 10 kat daha büyük demektir. Tatsız olsa da kilo alımı bu dönemde öncekine göre daha hızlı olur. Göbeğin yanları, kalça ve bacaklarda belirli miktarda kilo artışı olur.

 

  • Aynı zamanda bu dönemde annenin şikayetleri de gittikçe artmaya başlar. Baş ağrısı, stres, terleme, gerginlik, sık tuvalete çıkma, halsizlik gibi durumlarla her kadın karşı karşıya kalmasa da bazı kadınlarda kendini belirtir. Aynı zamanda zaman ilerledikçe bebeğinize daha çok bağlanmaya başlar ve cinsiyetini öğrenmek istersiniz. Her çocuk hemen kendini göstermez bu yüzden bazı anneler bu ayda bir kız annesi yada bir erkek annesi olacaklarını öğrenirler.

  • Beslenme durumunuz artık kilo alma dönemine girdiğiniz için daha dikkatli olmak zorunda. Her zaman söylediğimiz gibi kesinlikle kendinizi zayıf kalmak için aç bırakmayın fakat sağlıklı beslenme konusunu da göz ardı etmeyin. Bol bol yeşillik ve kuru bakliyat yemeye özen gösterin çikolata seçiminde ise eğer seviyorsanız bitter yiyin. Bunun yanı sıra bol su ve süt tüketmeyi meyveler ile de iyi anlaşmayı eksik etmeyin.

 

  • Bunun yanı sıra bu dönemlerde çok fazla kusma başlamaz ve söylediğimiz üzere bebeğinizi hissedemezsiniz o yüzden herhangi bir sağlık sorunu var diye endişelenmeyin ve sağlıkla bebeğinizin büyümesini dileyin.

Hamileliğin diğer haftaları

Hamileliğin 4. haftası

Hamileliğin 8. haftası

Hamileliğin 16. haftası

Hamileliğin 20. haftası

Hamileliğin 24. haftası

“Hamileliğin 12. haftası” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam