Kapat

Görünce hayretlere düşeceğiniz 5 yer

Son Kadın
Bilim Görünce hayretlere düşeceğiniz 5 yer

Dünya da birçok güzel ve görmeye değer yerler var. Devasa okyanuslar şelaleler ağzınızı açık bırakacak yerler ancak ne yazık ki ömrümüz dünyanın hepsini aynı enerjiyle gezmemize izin veremeyebiliyor. Sizlere tavsiyemiz yaşınız küçükken gezmeye başlamış olmanız ama eğer hayla başlamadıysanız sizin için görülmesi değer yerleri derledik. Buyurun beraber bakalım.

1 UÇAK MEZARLIĞI ARİZONA

  Amerika’nın Arizona eyaletinde bulunan bu mezarlık görenlerin gözlerini büyütmesine neden oluyor. Arizona çölünün ortalarında yer alan bu uçak mezarlığı tam olarak 10 km karelik bu alan 4400 uçağa ev sahipliği yapabiliyor. Dünyada bir çok uçak mezarlığı olsa da bu mezarlık en büyüğü diyebiliriz. Yapılış amacı ise savaşlarda veya normal kargo gibi kullanım alanlarında hasar görmüş ve kullanılamaz hale gelen uçakları burada toplayıp daha sonra kullanılabilir hale getirmek için saklıyorlar. Ama eğer tamir edilemez bir haldeyse parçalara ayırıp kullanılabilecek parçaları alıyorlar.

2 CEHENNEM KAPISI TÜRKMENİSTAN

 Gören herkesi hayretlere sokan bu yer tam olarak 44 yıldır yanıyor ve hiç sönmedi. 1971 yılında yer bilimcilerin toprağı kazmaya başlamış ve 70 m genişliğinde 19.8 m derinliğinde olan bu çukuru kazmışlar. Sonrasında çukurdan çıkan gazın yakınlığı 290 km olan yerleşim yerindeki insanları kötü etkilememesi nedeniyle yakmaya karar vermişler ve ateşe vermişler. Başlarda en fazla 2 hafta yanıp içindeki gazı tüketince söneceği düşünülen çukur 44 yıldır yanıyor ve cehennem kapısı olarak anılıyor.

3 ANGEL ŞELALESİ VENEZUELA

Venezuela da bulunan Angel Şelalesi dünyanın en yüksek şelalesidir yüksekliği tam olarak 979 metredir. Şelalenin suları 807 metre boyunca önünde hiçbir engel bulunmaması nedeniyle dik olarak düşer ancak sonrasında bulunan bir kayaya çarpıp 172 metre daha düşer. Şelaleden düşen sular o  kadar hızlı iniyor ki yere ancak bir buğu olarak inebiliyor. İsmini kendisini keşfeden bir pilot dan alan şelale dünyanın en gösterişli ve en yüksek şelalesi olarak unvanını koruyor.

4 SAHRA´NIN GÖZÜ MORİTANYA

  Oldukça gizemli duran bu yer aslında bir doğa olayı sonrasında oluşmuş muhteşem bir yaratılış. Çok fazla dairesel ve düzgün olması nedeniyle geçmişte ve hayla bazı yerlerde bir Asteroid çarpması sonucu oluştuğu söylenmekteydi ancak başta da dediğimiz gibi bu bir doğa olayı. Çokça erozyona uğramış ve yüksekçe bir simetriye sahip jeolojik yapı olduğu düşünülüyor. Bu yapı o kadar büyük ki uzaydan dahi görüldüğü söyleniyor.

5 HİLLİER GÖLÜ AVUSTRALYA

Görenleri hayretlere bırakan gölün özelliği pembe olması. Günümüzde alışık olmadığımız ve normalin dışında bir göl rengi olan hillier gölü dünyanın dört bir yanından turist ağırlıyor. Uzunluğu 600 metre olan göl tuzlu su kaynağı. Uzun zamanlar boyunca sırrı çözülmeye çalışan gölün pembe oluşunun nedeni çok tuzlu sularda bulunan dunaliella salma türü bir yosundan kaynaklanıyor. Bu yosun çok tuzlu olan sularda kırmızı bir renk salgılıyor ve suyun rengini değiştiriyor. Göl yinede bir pamuk şeker gibi görünüyor diyebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam