Kapat

Gezegenler ve özellikleri

Son Kadın
Bilim Gezegenler ve özellikleri

Uzay genel olarak bakıldığında içinde milyonlarca gezegen, yıldız ve daha bir çok unsur bulunduruyor. Her birini tek tek açıklamak elbette mümkün değil ancak gezegenler konusunda akla takılan sorular bilim adamlarını büyük meraka sokuyor. Bu nedenle bir çok gezegen araştırılmış ve özellikleri keşfedilmiştir. Bu gün sizlere Uzayda bulunan gezegenleri ve özelliklerini inceleyeceğiz. Buyurun beraber bakalım.

 

! SATÜRN

Satürn denilince birçok kişi tanır nedeni ise bu gezegenin estetik görüntüsü nedeni ile çok fazla rövanşta olması. Öyle ki takılarda resimlerde ve daha birçok yerde kullanılıyor. Güneş sisteminde ise altıncı sırada yer alıyor özelliklerine gelirsek güneş sistemine en yakın gezegendir. Satürn ‘ ün büyük kısmı hidrojen ve helyum gazından oluşmaktadır bu nedenden dolayı insanların burada yaşaması imkansızdır. Hacmine gelirsek Dünyadan 700 kat fazla bir hacme sahiptir ve bu konumuyla en büyük 2. gezegendir. Sıcaklığı -145 dereceye kadar ulaşabilen Satürn gezegeni kendi çevresinde 10 saatte Güneşin etrafında ise 29,5 yılda tam bir dönüşü gerçekleştirir.

 

! NEPTÜN

Neptün sıcaklığı en düşük olan gezegenler arasında yer alır Güneş sisteminde ise sekizinci sırada yer alıyor. Kütlesi yaklaşık dünyanın yaklaşık 17 katıdır. Yarıçapı ise 22300 km olarak biliniyor  ve bu gezegende tıpkı Satürn gibi helyum ve hidrojen gazından oluşuyor. Güneşten 4,5 milyar km uzakta olduğu için yüzeyinin buz ile kaplı olduğu düşünülüyor. Hem atmosferi hemde yüzeyi nedeni ile insanların bu gezegende yaşam sürdürmesi imkansızdır. Kendi çevresinde 15 saatte, Güneş çevresinde ise 164 yılda tamamlar.

 

! VENÜS

Venüs Güneş sisteminde ikinci sırada yer alıyor. Güneşe ve Dünyaya olan yakınlığı yüzünden gezegenler arasında sıcaklık seviyesi en yüksek olan gezegendir. Güneş ve Ay ‘dan sonra en parlak olan gezegen olduğu için bir diğer adı olarak Çoban Yıldızı olarak bilinir. Venüs gezegeni Dünyaya en yakın 38 milyon 200 bin km yaklaşabilmiştir. Dünyamızın büyüklüğüne en yakın gezegen olarak bilinen bu gezegenin atmosferi çok yoğundur. Karbondioksit ve hidrojen gazından oluşan bu gezegen kendi etrafında 243 günde Güneşin çevresinde ise 224 günde döner.

 

! MARS

İlk bakışta Venüs ile mars ‘ ın ne kadar benzediğini anlamışsınızdır. Ancak yüzeyleri ve atmosferleri olarak çok farklı olan Mars çok az olsa da oksijen dolu bir atmosfere sahiptir. Venüs’ den sonra Dünyaya en yakın ikinci gezegendir. İki adet uydusu vardır ve yüzeyi kum ile kaplıdır.Dünyadan sonraki  tüm gezegenler arasında insanlara yaşamak için elverişli bir ortam sunan tek gezegendir. Toprağında destek ile meyve ve sebze yetiştirebileceği düşünülüyor. Mars kendi çevresindeki dönüşünü 24 saatte Güneş çevresindeki dönüşünü ise 687 günde tamalar.

 

! JÜPİTER

Jüpiter Güneş sisteminde beşinci sırada yer alır. Bu gezegen tüm gezegenler arasında en büyük kütleye ve çapa sahip olan gezegendir. Atmosferinin büyük bir çoğu gazdan oluşur o yüzden bir diğer adı gaz devi olarak bilinir.  Bu gazların yüzde 99 kısmı helyum ve hidrojen gazından oluşur. Kendi çevresindeki dönüşünü  10 saatte  Güneşin çevresindeki dönüşünü  ise 12 yılda tamamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam