Kapat

Geleceği öngören çizgi film

Son Kadın
Genel Geleceği öngören çizgi film

The Simpsons herkes tarafından son derece beğenilerek izlenen ve uzun yıllardır yayınlanan bir çizgi film. Çoğu insan içinde bulundurdukları karakterleri ve dizinin ele aldığı konuları sevse de dizinin tek esprisi bu değil. Yayımlanan bölümlerde The Simpsons olaylar içinde gelecekte olacak şeyleri de izleyiciye gösteriyor. Bunu bilerek mi yapıyor yoksa hepsi tamamen bir tesadüf mü bilinmez fakat dizide geleceğe dair gerçekleşen birçok tahmin bulunuyor.

 

!DONALD TRUMP

The Simpsoons’ ın 2000 yılında yayımlanan bölümünde Donald Trump henüz başkanlığa aday değildi sadece başarılı bir iş adamı olarak biliniyordu. Fakat yayımlanan bölümde Trump’ ın başkanlığa aday olacağını ve başkan olarak seçileceğini izleyiciye sunmuştu. 2015 yılında Donald Trump başkanlığa aday oldu ve kazandı. Ayrıca yürüyen merdivenden inerken halka selam vermesi ve onu destekleyen bir vatandaşın elindeki pankartı düşürmesi dahi çizgi filmde yer alıyor.

 

! SURİYE SAVAŞI

The Simpsons’ un bir başka bölümünde ise ellerinde silahlar ve arkada patlayan bombalar ile bir takım insan görünüyor buna kadar her şey yansıtılmış bir savaş olarak görünse de arabanın üzerinde beliren bayrak akılların karışmasına neden oluyor. O sıralar henüz Özgür Suriye Ordusu bile belirgin değilken arabanın üzerindeki Suriye bayrağının tıpa tıp aynısı olan bayrak dizinin Suriye de ortaya çıkan iç savaşı da ön görmüş olduğuna dair insanları düşündürüyor.

 

! EBOLA VİRÜSÜ

Ebola virüsü herkes tarafından artık bilinmekte nedeni ise birçok insanın ölümüne yol açmasıdır. The Simpsons dizisi bu virüsün dünya üzerinde her yere yayılacağını ve kötü sonuçlar oluşturacağını çok önceden görmüştü üstelik bu bölümün yayınlandığı tarihlerde ebola virüsü 1997 yılında sadece Afrika bölgesinde bilinen ve pek fazla yaygın olmayan bir hastalıktı.

 

! İPHONE

The Sipmsons’ ın yayımlanan bu bölümünde henüz akıllı telefonlar yoktu hatta karakterlerin ellerinde tutukları telefonlara benzeyen hiçbir telefon yoktu. Buna rağmen çizgi filmde dokunmatik telefonların icat edileceğinin görünmesi yanı sıra telefonların arkasında bulunan logolarda oldukça tanıdık geliyor. Son zamanların gözdesi İphone telefonlarında bulunan bu logolar o zamanlarda dizide yer almış. Bu bir öngörümü yoksa İphone’ nun diziden almış olduğu bir tasarım mı bilinmez fakat oldukça ilginç.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam