Kapat

Gebelikte yenilmemesi gerekenler

Son Kadın
Sağlık Gebelikte yenilmemesi gerekenler

Hamileyken yediğiniz her şey bebeğe bir miktar olarak aktarılır. Hal böyle olunca yemeyi kesmeniz gereken gıdalar elbette bulunuyor.  Başta sigara ve alkol bulunuyor. Bebeğinize en çok zarar veren gıdalar arasında bu iki madde yer alıyor. Tamamen kesmeniz ve hiçbir şekilde kullanmamanız gerekiyor. Alışkanlıklardan vazgeçmek zor oluyor ancak karnınızdaki bebek için bu durumların farkına varmanız gerekiyor. Gelin beraber hamile iken yememeniz gereken yiyeceklerden bahsedeceğiz.

 

CİPS VE KIZARTMALAR

Cips ve kızartmalarda çok fazla derecede yağ bulunduğu için kansere sebebiyet verdiklerini mutlaka bir yerlerde duymuşsunuzdur. Ancak normal bir insan bir kenara hamile kadınların bu yiyeceklere bakması bile sakıncalı diyebiliriz. Hamileyken kolayca hastalanabilir ve enfeksiyon kapabilirsiniz. Buda sizi diğer insanlara göre daha hassas kılarken önlem almanız konusunda da daha temkinli yapacaktır.

 

BOL ŞEKER

Şeker hamilelik döneminde kadınlar tarafından sürekli olarak aşerilen yiyecekler arasında yer alıyor. Size asla şeker tüketmeyin demiyoruz ancak miktarını ayarlamanız gerekiyor. Çok fazla şeker hamilelikte aşırı yükleme yapıp size kendinizi kötü hissettirirken bebeğinize de sağlıksız şekerler iletmenize neden olur. Bunun yerine sağlıklı şeker olarak bilinen üzüm, kiraz, karpuz gibi şeker oranı yüksek meyveleri tercih edebilirsiniz.

 

ÇİĞ BALIK

Çiğ balıktan kastımız sadece suşi değil. Pişmiş ancak az pişmiş balıklarda aynı tehlikeyi taşıyor. Söylediğimiz gibi hamile kadınlar hasta olmaya ve enfeksiyona daha fazla meyilli oldukları için çiğ balıkta bulunan bakteriler kolaylıkla vücudunuza geçer ve sizi hasta eder hatta ilerleyen seviyelerde sizi gıda zehirlenmesine kadar sürükleyebilir.

 

ÇİĞ VE AZ PİŞMİŞ YUMURTA

Yumurta birçok hamile kadının henüz bu dönemin başlarında iken nefret ettiği yiyecekler arasında yer alır nedeni ise keskin kokusu ve görüntüsü yüzündendir. Yumurta sağlık ve tokluk açısından oldukça faydalı ve yenmesi gereken bir besin ancak hamilelik durumlarında çiğ ve az pişmiş yumurtalar yenmemesi gerekiyor eğer ki çok canınız isterse yemekten kaçınmayın tabi ancak çok pişmiş olanı tercih edin.

 

KAHVE

Kahve alışkanlık yapan içecekler arasında yer alıyor. Sabahları ve genel olarak öğlenleri içilen bu içecek normalde herhangi bir kusur bulundurmuyor ancak içinde olan kafein dozundan dolayı hamile kadınların bebeğin sağlığı açısından kafeinli ve aşırı dozda asitli içecekler içmesi sakıncalı.

 

Hamilelik ile ilgili diğer yazılarımız

Hamilelikte içilmemesi gerekenler

Hamilelikte nelere dikkat edilmeli?

Hamilelikte içilmesi gerekenler

Hamilelikte neler yenilmeli?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam