Kapat

Dünyanın en yaşlı 5 ağacı

Son Kadın
En'ler Dünyanın en yaşlı 5 ağacı

Ağaçlar bizim yaşam kaynağımız. Her ne kadar onlara değer vermesek de bize ettikleri yardımın farkında değiliz. Dünyanın bir çok yerinde farklı türde ve farklı yararda ağaçlar bulunuyor. Bunların bazılarının meyvelerini yiyebilirken bazılarını ise zehirleri yüzünden ölmenize neden olabilir. Bugün sizinle dünyanın en çok olay görmüş ve en yaşlı 5 ağacını paylaşıyoruz. Buyurun bakalım.

1 METHUSELAH

 

 

Dünyanın en yaşlı 2. ağacı olarak bilinen Methuselah 4847  yaşında. Amerika´ nın California eyaletinde bulunan bu ağaç en iyi korunan bitkiler arasında yer alıyor. Nedeni ise insanların bu ağacın üzerine isim kazıması yada odun ihtiyacı için bilinçsiz bir şekilde ağacın kesilmesini önlemek içindir.  1957 yılında bundan önce en yaşlı ağaç olarak bilinen Prometheus adlı ağacın 4900 yaşındayken bir bilim adamı tarafından kesilmesine şahit olduktan sonra korumakta ne adar haklı olduklarını fark ediyoruz.

 

2 PATRİARCA DE FLORESTA

 

 

3000 yıldır yaşamakta olan bu ağaç bir çok olaya itinayla şahit olmuş. Santa Rita Vassununga devlet parkı´ nda bulunuyor. Ağaç ham maddesi olarak oldukça dayanıklı ve sert bir maddeden oluşuyor bu yüzden genelde uzun yaşıyorlar ancak bu ağaç yıllara meydan okuyor diyebiliriz. 49 metre yüksekliği 16 metrelik bir çevresi vardır.

 

3 ALERCE

 

 

3500 yıldır yaşayan bu ağaç Patagonya da bulunuyor. En eski selvi ağacı olmayı başarırken günümüze kadar binlerce doğal afetten, yangınlardan, kesmeye çalışan odunculardan sağ bir şekilde kurtulmayı başarmış. Tüm diğer ağaçlar gibi elbette bu ağacında değeri bilinmiyor. Yetkililer ise ellerinden geldikleri kadar onu doğal afetlere ve beşeri unsurlara karşı korumaya çalışıyor.

 

4 TJİKKO

 

 

Bu ağacı görünce neden burada en fazla 300 yaşındadır diyebilirsiniz ancak bu minik ağaç tam olarak 9500 yaşında ve dünyanın en yaşlı ağacı. Milyonlarca yıl ve olay görmüş buna rağmen küçük boyuyla yaşamayı başarmış ve hayla sağlam bir şekilde İsveç ´ de yaşıyor. Ağacın normal boyutları bulunduğundan daha uzun ancak tjikko sert kış şartları yüzünden normal bir şekilde büyüyememiş ve bu nedenden dolayı bu kadar uzun süre yaşamını sürdürmüş.

 

5 LLANGERNYW YEW

 

 

 

Bu ağacın 40000 yıldır ayakta ve Conwy Galler´ de bulunan bu ağaç yarık bir gövdeye sahip ve iki yüzeye ayrılıyor ön taraflarında herhangi bir şey bulunmasa da yarıklardan içeri doğru gidildikçe içinde bir mezarlık bulunduğunu görüyorsunuz. Yüzyıllardır ayakta olan ağaca hayla ilk günki özenle bakılıyor ancak ağac bu kadar yıl ayakta kalmanın verdiği yorgunlukla ufak tefek sorunlar çıkarmıyor değil. Buna rağmen dünyanın en yaşlı ağaçları arasına girmeyi başarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam