Kapat

Dünyanın en uzun ağaçları

Son Kadın
En'ler Dünyanın en uzun ağaçları

Ağaçların faydalarını neredeyse hepimiz biliyoruz ancak onlara hak ettikleri değeri vermiyoruz. Tarihe geçen ve hatta binlerce yıl gören ağaçların yanı sıra onların özellikleri de oldukça büyülüyor. Bir önceki makalemizde size dünyanın en yaşlı ağaçlarından bahsetmiştik. Şimdi sizlerle dünyanın en uzun 5 ağacını inceleyeceğiz. Gidip görmeye değer olan bu ağaçların listesi.

 

! REDWOOD CREEK ÇAYI

 

 

114.58 metre olarak bilinen ağaç Amerika’nın California eyaletinde yer alıyor. Dünyanın en uzun ağacı olarak biliniyor. Uzunluğunun çoğu kısmı ağacın gövdesinden oluşuyor daha sonra bombeli bir şekilde yapraklarıyla uzunluğu devam ediyor. Büyüleyici derece de uzun olan bu ağaç gidip görülmeye değer.

 

! SEKOYA AĞACI

 

 

Amerika’da California eyaletinde bulunan 80-90 arası boya sahip olan ağacın 16 metre çapı vardır ve kabuğu çok serttir. 20-25 cm kalınlığındaki gövde kiremit rengine yakın bir rence sahiptir.

 

! MENDOCİNO AĞACI

 

 

San Francisco’da bulunan ağacın uzunluğu 112.28 m ve dünyanın en uzun ağaçlarından birisi olarak biliniyor. 1.300 yaşında olan ağacın genişliği 3.08 metre olarak biliniyor. Etrafındaki diğer ağaçlara nazaran kendini belli eden bir  büyüklüğü olan ağacın uzunluğu çoğunluklu olarak gövdesi tarafından sağlanıyor ve ağacın kendi yaprakları ile devam ediyor.

 

! ICARUS AĞACI

 

 

Redwood California’da bulunan ağaç 113.14 metre olarak dünyanın en uzun ağaçları arasına girmeyi başarmış. Ağaç ince bir gövdeye sahip iken büyük ve 3-4 adet kolları olan yapraklara sahip. Ağacın uzun süre boyunca fark edilmemiş olması ona bu ününü biraz geç getirse de şimdilerde herkes bu ağacın farkında ve onu ziyarete gidiyorlar.

 

! HYPERİON AĞACI

 

 

bu gösterişli ağaç Chris Atkins, Micheal Taylor adlı iki doğa bilimci tarafından keşfedilmiş. Bu ağaç şuan dünyanın en uzun ağacı unvanını taşıyor. Boyu ise 116 metre olarak hesaplanmış bu boyut da bir ağaç özgürlük heykelinden uzundur. Şuan için Hyperion yeni bir ağaç keşfedilme dikçe dünyanın en uzun ağacı olarak kabul ediliyor.

Ağaçların genellikle aşağıdan yukarı doğru çekilme nedeni onların boylarının tam olarak alınmasıdır. Yazımızda bahsettiğimiz çoğu ağacın nerede oldukları bilinse de tam olarak bir adres verilmemektedir nedeni ise kötü niyetli insanların bu ağaçlara zarar vermesini önlemektir. Ayrıca listemizde ağaçları karışık olarak düzenlemiş bulunmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam