Kapat

Dünya üzerindeki ölümcül hayvanlar

Son Kadın
Bilim Dünya üzerindeki ölümcül hayvanlar

Hayatınız boyunca birçok hayvanla karşılaşmış ve hatta birçok hayvan bakmışsınızdır. Ancak öyle hayvanlar vardır ki hayatınızın son bulmasına neden olabilir. Bu hayvanlar bazen size zararsız görünseler de zehirleri, dişleri ve pençeleriyle aklınızın alamayacağı bir tehlikeye sahip olurlar. Şimdi sizlere Dünya üzerindeki en ölümcül hayvanları paylaşacağız. Buyurun beraber bakalım.

 

! AKREP

Akrepler genel olarak Afrika bölgesinde ve sıcak yerlerde yaşarlar. Akreplerin kıvrımlı kuyruklarının ucundaki iğnede bir insanı öldürebilecek derecede kuvvetli olan bir zehir vardır bu nedenden dolayı her yıl bir çok insan akrep sokması nedeni ile hayatını kaybeder.Dünya üzerinde 1500-2000 adet kadar türe sahip olan bu hayvanlar Türkiye üzerinde 20 tür bulunuyor. Boyları yaklaşık 23 cm kadar olabiliyorken iğnelerini herhangi bir yerinize saplanması sonucu 5-6 saat acı çektikten sonra hayatınızı kaybedersiniz.

 

! KOBRA YILANI

Yılanlara birçok insan tiksinerek ve korkarak bakar bu hayvanlar iki çeşit olarak ayrılırlar zehirli olanları ve zarar vermeyenleri. Yılanlar genellikle sıcak ve kurak yerlerde yaşarlar bu nedenden dolayı Afrika taraflarında çok daha fazla yılana rastlarsınız. Dünyanın en uzun zehirli yılanı olarak bilinen kobra yılanı sizi ısırdığı zaman bir kaç saat içinde acı çekerek hayatınızı kaybedersiniz ancak eğer şanslı iseniz çok kısa bir sürede zehri vücudunuzdan atmanız yaşamanızı sağlayabilir. Bu tehlikeli yılanın özelliklerine gelmek gerekirse 8-9 kilogram ağırlığa sahip olan bu hayvanların boyları ise 7 metreye kadar ulaşıyor. Ancak bilmeniz gereken şey yılanlar sadece kendilerini tehlikede hissettikleri zaman ısırırlar yani siz zarar vermezseniz onlarda kolay kolay size zarar vermez.

 

! MERMER YÜZEYLİ SALYANGOZ

Salyangoz olduğunu görünce bir salyangoz en fazla ne yapabilir ki diyebilirsiniz ancak bu hayvanlar tek bir damla akıttıkları zehir ile 20 kişiyi öldürebiliyorlar. Bu kadar küçük bir hayvanın bu denli zehre sahip olması hayretlere düşürmüyor değil. Genellikle okyanuslarda ve tuzlu sularda bulunan bu hayvanların dış yüzeyi bir mermere yada deniz kabuğuna benziyor bu yüzden suda onları fark etmeniz çok zor olacaktır.

 

! KAYA BALIĞI

Bu balıkları fark etmeniz neredeyse imkansız. Baktığınız zaman net bir kaya görebilirsiniz ancak görmüş olduğunuz şey bir kaya balığı ve oldukça tehlikeliler. Çeşit çeşit renklerde olan bu hayvanlar genel olarak tuzlu sular ve okyanuslarda yaşıyorlar. Baktığınız zaman bu hayvan nasıl tehlikeli olabilir diye soruyorsanız ise kaya balığınız üzerinde binlerce diker var. Kendini tehlikede hissediyor ise kayaların yanlarında sıkı bir şekilde saklanıp sinsice dikenlerini size batırır. Dikenlerinde bir insanı rahatça öldürecek kadar zehir bulunuyor.

 

! ZEHİRLİ OK KURBAĞASI

Kurbağalar pekte sevimli hayvanlar değillerdir genellikle sulak yerlerde ve bataklıklarda yaşarlar. Sürekli olarak yeşil gördüğünüz bu hayvanların kırmızı, mavi, turuncu gibi renklere sahip olan türleri de bulunuyor. Ancak renkli olmaları onları diğer kurbağalara göre daha sevimsiz kılıyor çünkü zehirli olabilirler. Dünya üzerinde en zehirli hayvan olarak bilinen bu kurbağalar akrep yada yılandan bin kat daha fazla bir zehre sahiptir öyle ki bir zehirli ok kurbağasının vücudunda toplam 150 kişiyi öldürebilecek derecede zehir bulunuyor. İnsanların onlara dokunması dahi 60 saniyeden kısa bir sürede ölmelerine yol açabilir. Genellikle 2-3 cm boyunda olan bu hayvanlar karınca ve böceklerle beslenirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam