Kapat

Dünya kaç yaşında ve ne kadarlık ömrü kaldı?

Son Kadın
Bilim Dünya kaç yaşında ve ne kadarlık ömrü kaldı?

Dünya, üzerinde yaşadığımız hayatın tek var olduğuna inandığımız bizim gezegenimiz. Dünya çözülebilmesi en karmış gezegenler dendir. Üzerinde daha adım atılmamış, çözülmemiş onlarca toprak parçası vardır. İçeriğinde öğrenilip araştırılması devam eden bilgiler devam etmedir. Biz ona rağmen hala başka bir gezegende hayat var mı sorusuna cevap arıyoruz. Peki kendi Dünyamız hakkında tam olarak ne kadar bilgi biliyoruz?

Dünyanın yaşı

Benimde meraklarımın sonucunda vardığım bilgiler doğrultusunda ilerleyeceğiz. Dünya kaç yaşında? Bu bilgilere sahip olduğum kaynağı yazının en altında bulabilirsiniz. Kafalarda en çok yaşanan soru Dünyanın ne kadar ömrü kaldı? Dünyanın kalan ömründen önce üzerinde ayak bastığımız bu toprakların evveliyatının ne kadara dayandığına biraz bakalım. Uzun araştırmalar ve sonucu dünyanın yaşı hakkında bilim insanları yorumlar yapmıştır. Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda bugün dünya 4.54 milyar yaşındadır.

Hayretlere düşeceğimiz, inanamayacağımız bu sayı aslında çok ciddi bir rakamı temsil etmektedir. Buda kafalarda onlarca soru işareti bırakmaktadır. Bu zamana kadar yeryüzünde kaç kişi yaşı gibi. Bir yılda onlarca yüzlerce hatta binlerce kişinin var olduğunu düşünürsek milyardan daha fazla insanın bu zamana kadar yer yüzünde ayak bastığını tahmin edebiliriz. Rakamsal değerlerden çıkacağımız bu yolda bu değer oldukça yüksektir. 2017 yılında olduğumuzu düşündüğümüzde Dünyanın 4.54 milyar yaşında olması tahmin edilemeyecek bir derecededir.

Dünyanın ne kadar ömrü kaldı?

4.54 milyar yaşında olan bu Dünyanın ne kadar ömrü kaldı? Daha ne kadar ömrü kalacak ki yeterince var olmuş olduğunu düşündüğümüz bu Dünyanın kalan ömrü konusunda yine bilim insanlarından bir cevap gelmiştir. Bilim insanlarına göre Dünyanın 2 milyar yıl ömrü kalmıştır.

Araştırılan bilgilere göre Dünya orta yaş krizine girmiş. Bir insanın yaşına denk gelmesine bakarsak Dünya 50 yaşında olduğu bilinmektedir. 1 milyar yıl sonra Dünya 60 yaşına geldiğinde su kaybetmeye başlayıp güneşinde yakınlaşmasıyla sıkı bir buhar artışı olup bitkileri hayatta tutan karbondioksit bitecekmiş. Bitkiler ile birlikte canlı varlığı olan insanlar ve hayvanlarda yok olacakmış. Mikroplar gibi bir çok bakterinin çoğu Dünya 70 yaşına varmadan ölecekmiş.

Görüldüğü üzre Dünyanın varlığı çok uzun yıllara dayanmakta ve kısa bir süre içerisinde bitecek denmemektedir. Tabi bu konu hakkında net bir şey söylemek doğru olmayacağı gibi sadece bilimin sunduğu veriler doğrultusunda çıkan bilgilerdir.

Bu yazımızdaki bilgilerin çocuğunu milliyetin blog sayfasından aldık.

Kaynak:  Milliyet

 

“Dünya kaç yaşında ve ne kadarlık ömrü kaldı?” üzerine 2 yorum

  1. Ahmet Onur says:
  2. Batuhan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam