Kapat

Doğada hayatta kalma yolları

Son Kadın
Genel Doğada hayatta kalma yolları

Kiminin hobisi, kiminin ise bazen mecburiyeti olan doğada kalma konusu bir hayli zor geçmekte. Doğa bize ne getirir bilmediğimiz için doğada kaldığımız zamanlarda başımıza herhangi bir bela gelebilir. Yüksek bir yerden düşmek, yabani bir hayvan tarafından saldırıya maruz kalmak, yiyecek bir şey bulamamak gibi bir çok durum ile karşı karşıya kalmak mümkün. Doğada neler yapılması gerek? Eğer bilerek gidiyorsanız yanınızda neler götürmeniz gerektiği hakkında bir kaç tüyo vereceğiz.

 

1 Yüksekten düşmeden sonra alınacak önlemler

Eğer temkinli bir şekilde gittiğiniz doğa macerası ise yanınızda bunlara karşı önlem almış olmanız gerekmekte. Giderken yanınızda gerekli ilk yardım çantası almanız gerekiyor. Yüksekten düşme olaylarından sonra yaşayacağınız incinme ve kırık gibi durumlarda gayet soğukkanlı olmalısınız. Yanınızda getirdiğiniz sargı bezi ile bulunan bölgeyi sıkı sıkı sarmalısınız. Eğer yanınızda herhangi bir şey getiremediyseniz üstünüzdeki kıyafetten yırtarak iyice sarabilirsiniz. Kolunuzdan hasar aldıysanız boyunuza bir bez parçası ile sabitle melisiniz. Eğer düşmeden yaşadığınız bir kesik var ise durumuna göre önlem almalısınız. Yine yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi yanınızda ilk yardım araç gereçleri getirdiyseniz bunları kullanarak yarayı kapatabilirsiniz. Yine yanınızda herhangi bir şey getiremediyseniz bir bez parçası ile kanamayı durdurmak için üzerine bastırıp bir bez parçası ile yarayı sarıp sıkabilirsiniz.

 

2 Yardım çağrıları “S.O.S”

Gideceğiniz yer tekin değilse yanınızda yardım çağrısı için araç gereç getirmenizi tavsiye ederiz. Eğer herhangi bir önlem almadıysanız mors alfabesinden yararlanarak S.O.S çağrısı yapabilirsiniz. S.O.S için ses ve ışık ile yardım alabilirsiniz. 3 kısa sesten sonra 3 uzun ses ve ardından tekrar 3 kısa ses çıkartmanız ses ile S.O.S yapmanızı sağlar. Işık ile de 3 kısık ışıktan sonra 3 yüksek ışık ve arından tekrar 3 kısık ışık kullanarak yine yardım almış olacaksınız. Bulunduğunuz bölgenin etrafındaki insanların var olup olmadığına karşı sesli bir şekilde bağırmanız faydalıdır. Geniş bir alanda kullanabileceğiniz bitkiler ile toprak üzerine S.O.S yazmanız uçan bir uçağın dikkatini çekip yardım almanızı da sağlayabilir.

 

3 Domuzlara karşı önlem

Domuzlar Türkiye’nin bir çok yerinde bulunduğu gibi genellikle kamp yapan insanların bulunduğu bölgelerde de görülür. Eğer bir domuz ile karşı karşıya gelirseniz ne yapmanız gerekir? Öncelikle domuzlardan bahsedelim. Domuzlar sürü halinde gezerler ve genellikle insanlara açlıktan, yavrularını koruma içgüdüsünden dolayı saldırırlar. Domuz ile karşı karşıya gelirseniz öncelikle hal ve hareketlerine bakın. Bir domuz direk size karşı koşuyor ise sizde kaçın. Genellikle size kendini göstermek isteyecek ve varlığından haberdar olmanızı isteyecektir. Görür görmez kaçmayın, o bölgeden yavaşça uzaklaşın. İkinci adımı ise hızını göstermek açısından başka biraz koşabilir. Tabi buna aldanıp beklemeyin, side koşmaya başlayın. Ortalama bir domuz 15-20 km/s hızda koşmaktadır. Domuzdan kaçarken keskin virajlar alarak koşmaya özen gösterin, fiziksel yapılarından dolayı onlar bu şekilde koşamayacak ve çok arkanızda kalacaktır.  Eğer saldırı anına denk gelirseniz düşmemeye özen gösterin olabildiğinde ayakta durun ve saldırısını kesmesini bekleyin. Domuz bir insana ortalama 1 dakika boyunca saldırmaktadır. Ve bir ağacın tepesine tırmanmaya çalışın en az 3 metre olmasına özen gösterin.

 

4 Ayılara karşı önlem

Ayılar genellikle insanlara aynı domuz gibi açlıktan ve yavrusunu koruma içgüdüsünden dolayı saldıracaktır. Genellikle ayılar insanların olduğu bölgeye pek gitmek istemezler. Domuzlarda da bu özellik vardır fakat onlar kendilerini daha çok göstermek isterler. Genellikle doğada bol bol ses çıkarmanız ayının fark etmesine ve o bölgeye doğru gelmemesine neden olacaktır. Ayı ile karşı karşıya gelmeniz, yavrusuna saldırmanız veya saldırmasına karşılık vermenizi tavsiye etmeyiz. Ayıdan kaçamayacağınız gibi yüksek bir ağaca tırmanmanız fayda etmeyecektir. Uzun ve güçlü tırnakları sayesinde çok rahat yükseğe tırmana bilirler. Kısacası bir ayı yavrusuna kesinlikle dokunmaya sevmeye kalkmayın ve bir ayıya karşı saldırıya geçmeyin. Onu görürseniz yavaşça sakince bölgeden uzaklaşmaya çalışın.

 

5 Yiyecek bir şeyin olmaması

Doğada yanınızda götürebilirseniz karbonhidrat ve protein değeri bol besinler götürmeye çalışın. Hazırlıksız iseniz veya yiyecekleriniz tükendiyse doğadan yemekten çekinmeyin. Bulabileceğin meyve ve bitkiler ile yiyebileceğin bir şekilde kendinize yemek hazırlayın. Hiç yemediğiniz veya güvenmediğiniz meyveleri yanınıza alıp, açlıkta son anınıza kadar yememeye çalışın. Eğer başka bir yemek bulamazsanız veya kurtulamazsanız ölmektense güvenmediğiniz besini yiyerek güç ve direnç sağlayabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam