Kapat

Diyet için kendimi nasıl tutabilirim?

Son Kadın
Sağlık Diyet için kendimi nasıl tutabilirim?

Biliyorsunuz ki günümüzde çokça diyet için karar alıyoruz fakat ortam ve koşullar yüzünden bir türlü aynı şekilde devam ettiremiyoruz. Bir yerden sonra kendimizi kaptırıp diyet hep yalan oluyor. Bu yazımızda da nasıl diyet için kendimizi tutabilir ve şartlandırabilirim onu yazacağız.

Kilo vermek için standart kurulan kelimelerden olan “Kendinizi şartlayın” , “Kendinizden emin olun” gibi basit klişelerden değil biraz daha psikolojik olarak gireceğiz konuya. Aslında olayın özüne bakarsak kilo vermek istiyorsak belli ki rahatsız olduğumuz kilolarımız var. Bunlardan vazgeçmek istiyoruz ve arada maalesef diyetimizi bozarak kilolarımız dan kurtulamıyoruz. Unutmamalıyız ki kilo vermeyi düşündüğümüz zaman işlerde gerçekten de sıkıntı vardır ve kiloyu vermeliyizdir. Aslında zaman biraz daha sizi tutmak için yararlı bir kavramdır.

Zaman kavramı

Şu zamana kadar kilo vermeliyim demeniz, sizi daha fazla şartlayacak ve günden güne azalmayan kilolarınız veya azalan kilolarınız size her türlü etki yapıp zaman zaman bozduğunuz diyeti bozmamanızı sağlar. Zaman kavramını iyi kullanmanız gerekir. Bu yüzden uzun bir zaman değilde, daha kısa zaman içerisinde vermek istediğiniz kilonuzun programını yapmanız daha işe yarayacaktır.

Kendinize bir rakip bulun

Kendinize gayet fit birini rakip olarak seçebilirsiniz. Erkek veya kız arkadaşınız daha fazla beğendiği birini kendinize rakip olarak alabilir, fotoğrafını sık görebileceğiniz bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sayede zayıflama mantığı ve stresi ile aldığınız diyet kararını bozmanız daha zor olacaktır.

Kilonuzu bir kağıda yazın ve hep gördüğünüz bir yere yapıştırın

Bu sayede her baktığınızda olmanız gereken kilodan daha az olduğunuzu fark edeceksiniz ve bu size rahatsızlık verecektir. Bu diyetinizi bozmanız konusunda biraz daha sizi rahatsız edecek ve diyet programınıza uymanızı sağlayacaktır.

Örnek birini bulun

Kendinize örnek alın,  arkadaş çevrenizdekilerin sizden zayıf olmasına özen gösterin. Böylelikle onlar bikini giydiğinde veya daha şık bir kıyafet giydiğinde sahip olduğunuz kiloların farkına varın, böylelikle diyeti kafanızda daha fazla ilerletmiş olursunuz.

Evinizdeki gıdalara dikkat edin

Evinizde diyetinizi bozacak herhangi bir gıdayı bulundurmamaya özen gösterin. Dikkatli ve titiz olun bu konuda. Evin içerisinde karbonhidrat değeri yüksek gıdaları tutmayın. Bu tarz gıdaları gördükçe canınız çekecek ve tadı aklınıza geldikçe diyetinizi bozmaya eğilimli olacaksınız.

 

Diyet ile ilgili merak edebileceğiniz diğer yazılarımız

Çok yiyerek kilo verme yöntemleri

Kalorisi düşük içecekler

Kalorisi düşük tatlılar

“Diyet için kendimi nasıl tutabilirim?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam