Kapat

Diş ağrısı nasıl geçer? Ne iyi gelir?

Son Kadın
Sağlık Diş ağrısı nasıl geçer? Ne iyi gelir?

Diş ağrısı günümüzde çok rastlanan bir durumdur. Günümüzde tüketimi artan fast food gibi gıdaların zararları maalesef diş sağlığına da etki etmekte.

Günümüzde dişlere zararlı gelecek ve çürütecek bir çok gıdanın tüketimi ağrılara yol açmakta. Zaman zaman ağrıyan dişler işkence gibi can acıtıyor. Tabi bu sadece günümüzün sorunu değil. Hep insanların rastladığı diş ağrısının saati olmadığı için bir çok kişi dişçiye gidecek vakit bulamıyor. Kimi zaman gece ağrıyan dişleri evde hangi yöntemlerle geçirebiliriz onlara paylaşalım.

1 Diş Fırçalama ve Diş ipi kullanımı

Diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak dişlerinizin aralarında biriken kalıntı besinleri temizlemiş olursunuz. Diş ağrısını zamanla keser ve çürümeye engel olarak diş ağrısı riskini azaltır.

2 Tuzlu su veya Sirkeli su

Tuzlu su veya sirkeli duyu ağzınızda gargara yaparak bakterileri öldürür ve kısmen ağzınızı uyuşturarak diş ağrınızı keser. Diş etlerine ve çürüklerine dezenfekte etkisi yaratarak temizler ve mikroplardan arındırır.

3 Buz veya Soğuksu kompresi 

Buz veya soğuksu kompresi ağrıyan dişinizin bölgesine uygulayarak geçici uyuşma sağlar ve diş ağrısını kısmen keser. Tabi etkisi çok uzun süre olmayan bu yöntemi sık sık uygulamanız ağrınızı bir nebze olsun azaltır. Tabi bu durum tam tersi olan sıcak su uygulaması da bir nebze ağrıyı hafifletir.

4 Diş hekiminizin verdiği ağrı kesiciler

Çok sık diş ağrısı çekiyorsanız veya herhangi bir diş ağrısına karşı önlem almak istiyorsanız, diş hekiminize danışıp dişiniz ağrıdığı zaman kullanabileceğiniz uygun diş ağrısını öğrenmeli ve temin etmeniz gerekir. Böylelikle diş ağrısı yaşadığınız zaman ağrı kesici kullanmanız ağrınızı hafifletecek ve rahatlatacaktır. Her ağrı kesiciyi diş ağrıdığı zaman özellikle doktor bilgisi olmadığı zaman kullanmanız önerilmez.

5 Karanfil kullanımı

Karanfil yağı veya kuru karanfil kullanımı enfeksiyonu tedavi etmekte kullanılır. Kuru karanfil ağrıyan dişin üzerine konup beklenirse zamanla o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Günümüz de çok sık kullanılan kuru karanfil yöntemi yanı sıra karanfil yağı ise eugenol denen güçlü bir madde içerir. Bu madde diş macununda da bulunduğu gibi bakterileri öldürmeye yarar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam