Kapat

Deniz kızı gerçek midir?

Son Kadın
Bilim Deniz kızı gerçek midir?

Küçüklüğümüzden beri bildiğimiz deniz kızları. Bir çoğumuzun merak ettiği deniz kızı var mı sorusuna biraz cevap arayacağız. Deniz kızı gerçek midir? 2012 yılında paylaşılan bir videoya göre deniz kızlarının varlığından söz edilmiştir. Fakat hiçbir resmi bir belge olmamasından bu netleşmemiştir. Araştırmamızı yaptığımız kaynağı yazının sonunda bulabilirsiniz. Bu kaynağa göre araştırılıp bilgi yazısı hazırlanmıştır.

Deniz kızının var olduğuna dair kurgulanmış videodan bir kesit!

Denizin altında insana benzeyen bir varlığın olmadığı öne sürüldü. Suyun altında yarı insan yarı balık hakkında hiçbir bilgi bulunmamakla birlikte reddedilmiştir. Peki deniz kızı efsanesi nereye dayanmaktadır?

Deniz kızı efsanesi

Deniz kızı efsanesi M.Ö. 1000 yıllarına dayanmaktadır. İlk efsanenin ortaya çıktığı bu yıllarda rivayete göre Suriyeli bir tanrıça balığa dönüşmek istemiş ve bir göle atlamış. Fakat güzelliğini kaybetmemiş sadece bacakları balık kuyruğuna dönüşmüş. Rivayetler o günden bugüne her kültürde farklı anlatılmaktadır.  Hikayelerden en garibi ise Kritof Kolomb’un 1493’te Haiti yakınlarında deniz kızlarını  gördüğünü iddia ettiğini açıklamasıdır. Fakat Kolomb gördüğünün güzel kızlardan ziyade hatta bir erkeği andırdığı söylenmektedir.

Kaptan John Smith’in yaptığı gezilerde gördüğüne dair söylediği sözlere göre “Kanada da kıyıda gözleri ve saçları çok güzel deniz kızını gördüm, hatta balık olduğunu görene kadar ona aşık olmuştum” demiştir.

 

Tsunami sonrası kıyaya vuran deniz kızı

2004’de Hindistan da Tsunamiden sonra bulunduğu iddia edilen deniz kızı olayı görseller ve deliller ile gösterilerek kafaları karıştırmıştı. Ne kadar doğru ne kadar gerçek tartışılır fakat paylaşılan görseller ile bunun gerçek olduğu öne sürülmüştü. Kıyıya vurduğu iddia edilen bu yaratık Egmore müzesinde sergilendiği söyleniyor. Yaratığa ilişkin görsel aşağıdadır.

Tsunami de görüldüğü iddia edilen deniz kızı

En son yaşanan deniz kızı hikayesi ise 2012 yılında Zimbabve’ de yaşandı. Depo inşaası için çalışan işçilerin deniz kızını gördüklerini hatta korkup daha sonra kazı alanına gitmediklerini öne sürmüştür. M.Ö yıllara dayanan bu onlarca efsaneler arasında hangisi doğru hangisi yalan bilinmez. Bu olaylar doğrultusunda siz cevap verin deniz kızı gerçek midir? Bizim fikrimizi soruyorsanız kesinlikle değildir.

Bu yazımızdaki araştırmayı hurriyet gazetesinden yaptık.

Kaynak: Hürriyet

“Deniz kızı gerçek midir?” üzerine 3 yorum

  1. Batuhan says:
  2. deniz says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam