Kapat

Bilim ile yıllar sonra uyanmak

Son Kadın
Bilim Bilim ile yıllar sonra uyanmak

Hayatımızın büyük bir kısmında bir çok şey yaşadık ve tanıklık ettik. Ancak gerek hayvanların gerekse insanların hayatta belirli bir süreleri vardır. Belki hala duymakta olduğumuz insanlar bu sürelerini doldurup hayata veda etmişlerdir. Ancak gelişen teknoloji ve insanların yaşamaya olan isteği nedeni ile bulunduğumuz yıllarda bilim adamlarının söylediklerine göre ölmemek mümkün. Peki uzun yıllar boyunca nasıl hayatta kalabiliriz ? buyurun beraber bakalım.

 

 

Şimdi  şöyle düşünün yaşadığınız zamanda 30-40 veya daha fazla bir yaşa gelmeyi başardınız. Ancak daha uzun yıllar yaşmak ve genç kalmak istiyorsunuz. Pratik olarak bu mümkün değil çünkü insan yaratılışı nedeni ile her geçen gün daha da yaşlanır ve hayatının sonlarına yaklaşır. Ne kadar üzücü olsa da eğer sağlıklı bir insan değilseniz 40-50 yaşlarına gelmeniz dahi zor olabilir ancak gerçekten sağlıklı bir insan iseniz 100 yaşını aşkın yaşamanız mümkün. Hal böyle olunca insanlar daha uzun yıllar yaşamayı ve gelecekteki teknolojiyi görmeyi arzu ediyorlar. Daha öncelerine mutlaka  yiyeceklerin dondurulduğunu duymuşsunuzdur ancak insanları dondurmak pekte alışıldık bir durum değil.

 

 

196o Yılında  ilk adımı atılmış olan bu fikir başlarda o zamanların imkanlarıyla tedavi edilmesi mümkün olmayan hastalıkların gelişen teknoloji ile ileride tedavi edilebileceği düşüncesi ile tasarlanmıştı. Günümüzde ise pek çok hastalığın tedavisi mümkün olduğundan dolayı insanlar ileride olacak hayatı ve teknolojiyi görebilmek adına dondurulma işlemine başvuruyorlar. Tarihte ilk dondurulmuş insan James Badford 12 Ocak 1967 yılında cryo tüpüne hapsedilmesiyle bu işlem hayata geçirdi. Psikoloji profesörü olan James tedavisi mümkün olmayan bir böbrek kanserine yakalandı. Hiçbir şekilde eski sağlığına kavuşamayacağını anladığı anda gönüllü olarak dondurulma işlemini kabul etti. Bunun ardından James 12 Ocak 1967 yılında vefat ettikten bir kaç saat sonra donduruldu. Kuru buz ile paketlenmiş yalıtımlı özel bir kutuya yerleştirildi sonrasında ise eksi 196 derecedeki nitrojenle kaplı bir varile batırıldı. Son olarak bedeni  -196 derecedeki nitrojenli tüpe batırılıp Arizona daki  “Alcor life Extension Foundation ” adlı kuruma götürüldü ve hayla orada muhafaza ediliyor.

 

 

Bu işlemde olan aşamalar diğer dondurulan insanlarda da birebir uygulanıyor. İnsanlar dondurulmadan önce vücutlarındaki tüm kan boşaltılıyor ve bu kişilerin organları koruyucu bir sıvı ile dolduruluyor. Şimdilerde ise 270 kişiden fazla insan ileride tekrardan hayata dönmeyi bekliyor ve öldükten sonra dondurulmak üzere bekleyen 1500 kişiden fazla insan bu yönteme oldukça güveniyor. Bilim adamları ise bu insanları tekrar hayata getirmek mümkün olmasa bile onların anılarını kurtarmak adına bir robota nakletmek üzerine çalışıyorlar.  Birçok insan hayla buna inanmasa da işe yarayıp yaramayacağını ilerleyen yıllarda göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam