Kapat

Bilim ile doğan yeni dünya

Son Kadın
Bilim Bilim ile doğan yeni dünya

Yaşadığımız devir kolaylık devri diyebiliriz yada daha modern bir ifade ile teknoloji devri. Yıllar boyunca insanlar hayatlarını daha kolay bir hale getirmek için çabalamışlar. Atılan her adım bu aşamada bizlere rehberlik etti diyebiliriz. Günümüzde birçok teknolojik alete kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Hatta hayatımız artık o kadar kolay oldu ki insanlar kendilerini oyalayacak işler aramaya başladı. Anne ve babanızdan mutlaka biz sizin zamanınızda iken bu kadar kolaylık olsaydı kimse yaşlanmazdı sözünü duymuşsunuzdur. Peki ya düşünülenin tam aksi bir durum varsa ? Buyurun yeni bir dünya oluşturan o icatlara bakalım.

 

TELEFON

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda görmüş olduğunuz iki üründe telefon. Alexander Graham Bell 1876 yılında ilk telefonu icat etti ve insanlık tarihine damga vurdu. O yıllarda bırakın sesin bir yerden başka bir yere gitmesini halk elektriğe bile henüz alışamamıştı. Şimdilerde kullandığımız bu teknoloji mucizelerine telefon demek ne kadar doğru bilemeyiz çünkü adeta her biri robot gibi. Yılların sadece insanları değil teknolojik aletleri de nasıl etkilediğini tek karede görebilirsiniz.

 

SU

   

 

 

 

 

 

 

 

Su dediğimiz zaman nasıl bir mantık kuracağımızı merak etmiş olabilirsiniz. Ancak kullandığımız her şey gibi sularda eskisi gibi değiller. İnsanlar su kullanımının faydasını çok önceden anlamışlardır ancak şuanda olduğu gibi içecek bir su bulmak hiçte kolay değildi. İlk zamanlarda derelerden, akarsulardan sular alıp temizlik ve su ihtiyaçlarını karşılarlarken ilerleyen zamanlarda tesadüfen toprağın altında bulunan suyu keşfettiler ve dahi bir zeka ile en kolay yoldan ulaşmayı başardılar. Suyun tarihi ilerledikçe sokaklarda çeşmeler yollarda kuyular görmek oldukça normal oldu insanlar bu yerlerden sularını alıp evlerine taşıyordu. Günümüzde ise bırakın dışarıdan su alıp eve taşımayı mutfaktan alıp içmek bile zor geliyor. Buda teknolojinin bir diğer bakış açısı.

 

EVLER

  

Evler belkide teknolojiden nasibini alan en büyük parçalar. Yıllar önce insanlar yırtıcı hayvanlar veya sert hava koşullarından korunmak için kendilerine sığınacak yerler armaya başlamışlar. Ancak o sıralar hiçbir şeyden haberleri olmadığı için bu katkıyı doğadan beklemişler ve derin arayışlara geçmişler. Sonunda kendilerine etrafı sarılı yerler bulduklarında burayı sahiplenip kendilerine göre şekil vermişler. Günümüzde hayla taş evleri görebilirsiniz ancak insanların % 90 ‘ lık kısmı modern evlerde yaşamayı tercih ediyor. Birçok farklı şekil ve malzemeden yapılan bu evler artık ihtiyaç kavramını bir kenara bırakıp zevk için döşeniyor bizlere de tadını çıkartmak kalıyor.

 

ARABALAR

 

Arabalar belkide yapılmış en güzel ve kolaylık sağlayan icatlar diyebiliriz. Yıllar önce arabalar sadece atlar sadece yol alabiliyor ve kullanılabiliyordu. O dönemlerde at arabasına sahip olmak kolay bir şeyde değildi. Yıllar ilerledikçe arabaların işlevleri artmaya ve kullanım alanları genişlemeye başladı hal böyle olunca sadece soylu insanlar değil halkta araba kullanmaya aday gösterildi. Resimde görmüş olduğunuz araba çok uzak zamanlardan değil ancak ona rağmen iki resim arasındaki fark oldukça ortada bizce eski arabalar tasarım açısından daha sempatikmiş.

 

İNTERNET

  

İlk İnternet fikri 1961 yılında Leonard Kleinrock ‘ s tarafından ortaya atılmıştır. Bu fikir çokça insan tarafından geliştirilmiş ve tam olarak kullanıma 1995 yılında açılmıştır. Ancak o zamanki İnternet şuan kullandığımız gibi hemen ulaşılan bir teknoloji değildi çok zor şekillerde kullanılıyordu. İnternet günümüzde ise tek bir şifre ile kolaylıkla kullanabiliyoruz. Çağın en büyük icatlarından birisi olamanın yanı sıra birçok insana yeni bir yaşam alanı da sunmayı başardı diyebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam