Kapat

Baş ağrısı neden olur?

Son Kadın
Sağlık Baş ağrısı neden olur?

Her türlü hastalık kötüdür ve insanları rahatsız eder bu çok küçük bir şey olsa bile. Yaşadığımız devirde her konudan yola çıkarak birçok hastalık nedeni çıkartabiliriz bunlardan en sancılı olanı ise baş ağrısıdır. Son zamanlarda dahada artan bu hastalık insanları endişelendiriyor. Bu gün sizlerle bir insanın başı neden ağrır onu paylaşacağız buyurun beraber bakalım.

 

1 ÇOK GÜRÜLTÜ

 

 

Müzik, yüksek sesli konuşmalar, herkesin bir anda konuşması gibi şeyler her zaman insanları rahatsız etmez hatta bazıları hoşlarına bile gider. Ancak bir süreden sonra fazlası gürültüye girer ve bu sizin hoşunuza gitse bile beyninizin artık kaldıramayacağı bir tona neden olur ve reaksiyon olarak baş ağrısı çekersiniz.

 

2 AÇLIK

 

 

Acıktığımızda normalde yapmaya zorlanmadığımız şeyler o an için çok zor bir hal alır ve içinizde istek kalmaz. Vücudunuz bütün enerjiyi tükettiğinde eğer herhangi bir enerji yardımı yapmaz iseniz bu sizin halsiz kalmanıza, karnınızın ağrımasına ve şiddetli bir şekilde başınızın ağrımasına neden olur. Ramazanda oruç açmak için son zamanlara yaklaştığınızda başınızın ağrıması da bundan kaynaklanır.

 

3 STRES

 

 

İnsanlar çok baskı altında her şeyi aynı anda halledip bir an önce işin içinden sıyrılmak ister bu yüzden aynı anda çok fazla şey düşünmeyi denerler. Ancak bir insanın birden fazla şeyi aynı anda düşünmesi aşırı stresli bir ortam yaratırken yanlış kararlar almalarına neden olur. Beyin bu kadar kendini zorlayınca ve alışılmışın dışında hareket etmeye başlayınca reaksiyon olarak baş ağrısını ortaya çıkarır. Yani eğer meşgul bir insansanız ve baş ağrısından şikayetçi iseniz kendinize izin vermeyi deneyin bu size yardımcı olacaktır.

 

4 ÇOK KONUŞMAK

 

 

Bu size biraz komik gelebilir ancak en çok karşılaşılan nedenlerden biriside budur. Gün içinde çok konuşmanız gerekiyorsa örneğin bir günde 5-6 tane sunum yapmanız gerekiyorsa bu çok konuşmanız anlamına gelir buda beyni çok meşgul eder ayrıca gün içinde yapmanız ve anlatmanız gereken şeyler dışında normal konuşulan konularda vardır. Buda daha fazla konuşmanıza haliyle beynin daha fazla yorulmasına neden olur beyin çok yorulunca durmanız ve dinlenmeniz için baş ağrısı ile savunmaya geçer.

 

5 MİGREN

 

 

Migren insanların en korktuğu hastalıkların başında yer alıyor en büyük belirtisi olarak da şiddetli baş ağrısı olarak biliniyor peki migren neden olur ne tetikler ?  Migreni tetikleyen etkenler arasında şarap, çikolata veya  bilinmeyen bazı peynirleri yemek yer alabilir. Bunun yanında kadınların adet döneminde de oldukça kendini gösterir. Migrenin tek etkeni baş ağrısı değildir mide bulantısı ve kusmada bu etkenler arasında yer alır böyle bir durumda doktorunuza görünmek en iyi çözüm olacaktır.

 

Sağlık ile ilgili merak edebileceğiniz diğer yazılarımız

Grip için neler yapılmalı?

Mide bulantısı nasıl geçer?

Baş ağrısına ne iyi gelir?

Göz ağrısına ne iyi gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam