Kapat

Ahtapotların neden 3 kalbi var?

Son Kadın
Bilim Ahtapotların neden 3 kalbi var?

Hayvanlar hayatımızın merkezinde yer alıyorlar. Her türlü ihtiyacımızda bir şekilde yardım sunuyorlar bazılarını etleriyle bazılarını ise sütleri ve postlarıyla hayatımıza dahil ediyoruz. Bir çok türe ayrılıyor ve hepsi ayrı ayrı bizleri büyülemeyi başarıyor. Ahtapotlar ise en nadide ve şaşırtıcı hayvanlardan birisi her anlamda bir şaheser olan bu hayvanların farklı ve bilinmedik özellikleri elbette ki bulunuyor. Bu gün sizlerle muhtemelen her insanın isteyeceği bir özelliklerinden bahsedeceğiz. Ahtapotlar da tam olarak üç adet kalp bulunuyor.

 

Herhangi bir insana ahtapotları sorduğunuzda size sadece 8 kollu olduklarını ve ürkütücü göründüklerini söylerler ancak ahtapotlar bu kadar basit hayvanlar değil.  Hayvanlar birçok kola ayrılır memeliler, sürüngenler, kuşlar olmak üzere ancak ahtapotlar bu gruplar arasında yer almazlar. Her grubun diğerlerine göre zeka olarak daha üstün olduğu bir hayvan türü vardır misal memelilerde yunuslar diğer memeli hayvanlara göre daha zekidir. Ahtapotlar da zeki hayvanlar arasında yer alır. Yapılan bir deneyde ahtapotların bir labirent de kolayca yollarını buldukları ve gittikleri yolu akıllarında tutabildikleri kanısına varmışlardır. Ayrıca Kahin Ahtapot poul ile ilgili yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

 

8 Kola sahip olan bu hayvanlar sahip oldukları bu özelliği oldukça çeşitli bir şekilde kullanabilmekteler. Bunlardan bazıları ise kendini diğer hayvanlardan korumak, yiyecek yakalamak gibi gerekli olan aktivitelerdir. Bir insanın bir yeri kırıldığı veya kesildiği zaman kendi kendine tekrardan o bölgede yeni bir kol yada bacak çıkartma özellikleri yoktur ancak ahtapotlar kollarından herhangi birisini kaybederlerse vücutları o bölgede yeni bir kol gelişimi başlatıyor ve bir süre sonra yeni bir kola sahip oluyorlar bu solucanlarda ve kertenkelelerde de görülür.

 

En şaşırtıcı özelliklerine gelmek gerekirse bütün hayvanlarda ve insanlarda tek bir tane olan kalp ahtapotlar da üç adet bulunuyor. Nedeni ise şöyle açıklanıyor birçok hayvan ve insanın vücudu tek bir parçadan oluşuyor bu yüzden kalp kan pompaladığı zaman bunu tüm damarlara yayması zor olmuyor ancak ahtapotlar 8 kola sahiptirler ve her bir kol vücudunun farklı bir bölgesindedir bu yüzden tek bir kalp bütün kollara gereken kan akışını aynı anda yapamaz. Bu  nedenden dolayı ahtapotlar da 3 adet kalp bulunmaktadır.

 

 

Vücutları kabuksuz olan bu hayvanlar çok esnektirler öyle ki bir bilekliğin içinden bile kolaylıkla geçebilirler. Bu özellikleri onları yakalamaya çalışan avcıları deli etse de onlar için hayat kurtarıcı oluyor. Renk değiştiren hayvanı sorduklarında aklınıza muhtemelen direk olarak bukalemunlar gelecektir ancak ahtapotlar da kendilerini tehlikede hissettikleri ve bir hayvanı avlamak istedikleri zaman bulundukları ortama göre renk değiştirebilirler. Şuana kadar insanların ahtapotlar hakkında öğrenebildikleri bilgiler bu kadarla sınırlı ancak bu şaşırtıcı hayvanların daha bir çok keşfedilmemiş özelliğe sahip oldukları düşünülüyor.

“Ahtapotların neden 3 kalbi var?” üzerine 0 yorum

  1. Batuhan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam